01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

EGYPTSKÉ PLÁNY

VÝROBA PRŮMYSLOVÉHO ETANOLU V Egyptě byla zpracována projektová analýza, zabývající se problematikou výroby etanolu z pevného domácího odpadu. V oblasti velké Káhiry (Káhira, Giza, Kalubiya) se podle této analýzy denně vyprodukuje 11 000 až 15 000 tun tuhého komunálního odpadu (TKO), z něhož 60 až...

VÝROBA PRŮMYSLOVÉHO ETANOLU

V Egyptě byla zpracována projektová analýza, zabývající se problematikou výroby etanolu z pevného domácího odpadu. V oblasti velké Káhiry (Káhira, Giza, Kalubiya) se podle této analýzy denně vyprodukuje 11 000 až 15 000 tun tuhého komunálního odpadu (TKO), z něhož 60 až 70 % připadá právě na domácí odpad.

Konkrétně v Káhiře vzniká 5000 až 7000 tun odpadů/den, v Gize 4000 až 5000 tun/den a v Kalubiyi 2000 až 3000 tun/den. Obecně je produkováno v městských oblastech 1 kg odpadů na osobu a den, ve venkovských oblastech je to 0,7 kg/osoba/den.

Pevný odpad z domácností obsahuje 70 až 85 % organických složek (celulóza a hemicelulóza) a chemické analýzy prokázaly, že poměr uhlíku k vodíku je v něm z komerčního hlediska velmi příznivý.

Z jedné tuny domácího odpadu lze v závislosti na jeho složení získat 190-275 litrů etanolu (etylalkoholu) spolu s dalšími vedlejšími produkty. Etanol se může vyprodukovat v čisté podobě či jen pro průmyslové účely (obsahuje navíc 1 % benzenu, čímž se stává nevhodný pro lidskou spotřebu). Čistý etanol se využívá například při výrobě alkoholických nápojů, průmyslový například jako přísada do benzínu.

V současné době vyrábějí etanol v zemi cukrovary z melasy (vedlejší produkt při výrobě cukru). Takto vyráběný etanol se využívá v kosmetickém průmyslu. Před pár lety tam začala realizace pilotního projektu na výrobu etanolu z TKO, ovšem z důvodu nedostatku finančních prostředků musel být tento projekt (spolufinancovaný OSN a SFD) pozastaven.

VYSOKÝ VÝTĚŽEK

V Egyptě se nyní upřednostňuje technologie vyrábějící z domácího odpadu organické hnojivo, tj. kompost. Z jedné tuny domácího odpadu se získá 1/3 tuny tohoto hnojiva. Tuna kompostu se v současné době prodává za 50 EGP, tj. asi za 15 USD. Ze závěrů projektové analýzy ale vyplývá, že z jedné tuny domácího odpadu lze získat buď kompost v hodnotě 5 USD či etanol pro průmyslové účely a další vedlejší produkty v hodnotě 100 až 110 USD.

Přestože spotřeba organických hnojiv v Egyptě stoupá v důsledku požadavků agrární politiky EU (Egypt je velkým vývozcem zemědělských produktů na trhy států EU), je poměr příjmů z výroby průmyslového etanolu oproti příjmům z výroby kompostu 20:1, v případě čistého etanolu pro výrobu alkoholických nápojů je tento poměr dokonce 100:1. Ve prospěch výroby etanolu z TKO oproti kompostu ještě hovoří další dva důvody:

[*] rychlejší návratnost peněz: u průmyslového etanolu je návratnost investic 700 dní, u čistého etanolu je to 6 měsíců,

[*] možnost jeho využití jako náhrady za v současnosti používané přísady benzínu MTBE, které jsou karcinogenní.

EFEKTIVNOST

Stávající spotřeba etanolu je v Egyptě kryta především jeho dovozem. Z hlediska efektivnosti a logiky sběru domácího odpadu by linka na výrobu etanolu měla mít kapacitu cca 250 až 500 tun/den. Náklady na její zřízení se liší podle lokality, ale odborníci se shodují, že by se měly pohybovat někde v rozmezí 25 až 40 miliónů USD v závislosti na použité technologii (kyselina či enzym).

Pokud je složení odpadu známé a jeho přísun stabilní každý den, pak je výhodnější metoda zpracování pomocí enzymů. Ovšem tato metoda rovněž vyžaduje zvýšenou kontrolu. Metoda zpracování odpadu pomocí kyselin je na druhou stranu výhodnější, ale vzhledem k použití koncentrovaných kyselin představuje vyšší riziko.

Oblast velké Káhiry by tedy teoreticky mohla "uživit" až 60 linek s nižší kapacitou v celkové hodnotě 1,5 mld. USD či až 30 linek s vyšší kapacitou v celkové hodnotě 1,2 mld. USD. Při využití etanolu jako přísady do benzínu (roční spotřeba cca 50 000 000 litrů) místo MTBE (dováží se ze Saudské Arábie za 200 USD/tuna a etanol za 280 USD/tuna) lze předpokládat, že by se poptávka pohybovala okolo 7500 tun za rok.

K výrobě tohoto požadovaného množství by potom byla potřeba jedna výrobní linka o kapacitě 125 tun/den. V případě výroby etanolu v jeho čisté podobě by šlo o vývozní položku a závod by mělo smysl postavit v rámci některé z již existujících volných zón.

Projekt na výrobu etanolu by byl financován prostřednictvím banky. Existuje množství mechanismů bankovních půjček, výběr nejvhodnějšího bude záviset na výši půjčky, úrokové sazbě a délce splatnosti půjčky.

V současné době neposkytuje žádná egyptská banka finanční prostředky na projekty zaměřené na ochranu životního prostředí. Pokud jde o multilaterální dárcovské organizace typu Světové banky či EBRD, zájem by u nich byl, ale ty by zřejmě nepůjčovaly soukromému sektoru.

(Podle materiálů CzechTrade)

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down