Výzkum technologií zhutňování směřuje ke zvyšování efektivnosti na existujících strojích a systémech, optimalizaci tvaru a rozměru výlisku, návrhů nových konstrukčních principů a projektů technologických pracovišť.
Výlisky získané peletováním, briketováním a kompaktováním mají každý svoje výhody i nevýhody. Totéž platí o samotných technologiích. Snahou vývoje v oblasti zhutňovací techniky je hledat nové efektivní způsoby zhutňování a v poslední době se objevily i požadavky na nové tvary výlisků.
Cílem je využitelnost dílů
Na Katedře výrobní techniky je v současnosti rozpracovaná koncepce speciální vyměnitelné hubice pro výrobu pelet na jednokomorovém briketovacím lise BL 50-250. Snahou je, aby stroj byl univerzálně použitelný pro výrobu briket s průměrem 50 a 55 mm, i pro malé peletky s průměrem 6-20 mm, a stal se tedy dvoukomorovým.
Obecně se dá říci, že s růstem výkonu lisu (kg.h-1) roste i jeho příkon (kW). Pro uživatele má velký význam snižování energetické náročnosti. Cestou, kterou to můžeme dosáhnout, je koncepce dvojkomorového mechanického lisu. Už dnes poznáme dvojkomorové koncepce závitovkových i hydraulických briketovacích lisů. U těchto lisů však efekt snížení energetických nákladů není možné dosáhnout: počet komor je v přímé úměře k příkonu - při dvojnásobném výkonu lisu se příkon zdvojnásobí.
Naopak u dvojkomorového mechanického lisu tomu tak není. U většiny výrobců shledáváme, že dvojkomorový lis má nižší příkon na jednotku objemového výkonu, což hovoří v jeho prospěch.
Dvojkomorové uspořádání lisu BL 2-50-250 je navrhnuto tak, aby byla dosažena maximální využitelnost dílů jednokomorového provedení BL 50-250. Výhodou řešení je, že až 83 % dílů je univerzálních pro obě varianty.
Tato modulární konstrukce znamená snížení výrobní nákladů, a tím i ceny. Na cenu a spolehlivost stroje má značný vliv i skutečnost, že v jeho konstrukci není použita hydraulika.
Nové typy výlisků
Snahou výzkumu je nezůstat u klasických produktů, jako jsou brikety a pelety, ale hledat a navrhnout nový výlisek tak, aby měl všechny výhody produktů peletování, briketování a kompaktování (nebo aspoň jejich větší část), avšak s potlačenými nevýhodami.
Jedním z důležitých kritérií "ideálního výlisku" je poměr plochy povrchu výlisku k jeho jednotkovému objemu. Za ideální z více hledisek se považuje výlisek kulovitého tvaru, kde je poměr S/V nejlepší.
Ing. Peter Gros,
Katedra výrobnej techniky,
SjF STU, Bratislava
graf