Vážení čtenáři, v tomto čísle časopisu bychom vám chtěli více přiblížit problematiku mechanicko-biologické úpravy komunálního odpadu. Názory na něj se velmi různí a proto jsme se pokusili zařadit názory z obou stran: jak energetiků, kteří přirozeně inklinují více k energetickému využití odpadů, tak...
Vážení čtenáři,
v tomto čísle časopisu bychom vám chtěli více přiblížit problematiku mechanicko-biologické úpravy komunálního odpadu. Názory na něj se velmi různí a proto jsme se pokusili zařadit názory z obou stran: jak energetiků, kteří přirozeně inklinují více k energetickému využití odpadů, tak zástupců nezávislých aktivit a státní správy, kteří dávají přednost třídění. Doplňujeme zkušenostmi z jediné linky, která u nás jakžtakž splňuje kritéria mechanicko-biologické úpravy (a je nyní z ekonomických důvodů odstavena).
Nedávno jsem dostala mail od jednoho z ochránců přírody, který odmítal spalovny a podporoval MBÚ. Bylo zajímavé sledovat, jak o těchto technologiích hovoří. Spalovna je v jeho dopise "...obrovská stavba z oceli a železobetonu s množstvím technicky složitých konstrukcí a zařízení vyžaduje ohromnou počáteční dotaci energie, podobně i její provoz bude energeticky dost náročný, k tomu je nutné připočíst spotřebu pohonných hmot pro dopravu zpracovávaného materiálu často na velké vzdálenosti."
Naproti tomu mechanicko-biologická úprava vychází "...mnohem výhodněji již při letmé úvaze, neboť lze využít převážně lehké montované halové konstrukce z železobetonu, oceli nebo dokonce dřeva s lehkým sendvičovým obvodovým pláštěm. Rovněž vnitřní vybavení není tak náročné jako u spalovny (drtič, síta, mostový jeřáb, vzduchotechnika, pásové dopravníky a mechanizace - např. kolový nakladač)..."
Cítíte ty emoce, které popisy provázejí? Odpor vůči obrovské stavbě a až něžný vztah k "lehkým konstrukcím"? Jako by autor rozhodoval souboj mezi dobrem a zlem, mezi lidským a nelidským. A to je - zdá se mi - právě ten přístup, který zamezuje objektivnímu zhodnocení obou technologií. Ony ty drtiče jsou jaksi lidštější, tak jsou asi taky lepší. Jenže skutečným kritériem je, kolik zaplatí lidi za popelnici.
Ještě bych dodala, že dnešní číslo se více věnuje otázkám kolem komunálního dopadu - to však vyplynulo ze situace. Již příště se opět budeme věnovat také tématům z dalších oblastí odpadového hospodářství.
šéfredaktorka časopisu Odpady