01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

E-odpady v rozvojových zemích

Rychle rostoucí prodeje elektrických a elektronických spotřebičů způsobily v posledních deseti letech rychlý růst množství nebezpečného odpadu v rozvojových zemích, což má negativní vliv na veřejné zdraví a životní prostředí. V Číně nyní vzniká kolem 2,3 mil. tun e-odpadů za rok, což je druhé...

Rychle rostoucí prodeje elektrických a elektronických spotřebičů způsobily v posledních deseti letech rychlý růst množství nebezpečného odpadu v rozvojových zemích, což má negativní vliv na veřejné zdraví a životní prostředí. V Číně nyní vzniká kolem 2,3 mil. tun e-odpadů za rok, což je druhé největší množství na světě, hned po USA, kde vzniká kolem 3 mil. tun ročně.

Odpovídající recyklace může snížit environmentální škody, snížit emise CO2 , vytvořit "zelená" pracovní místa a získat zpět cenné kovy, jako jsou zlato, stříbro a palladium. Je proto nutné rychle zajistit transfer technologií a v rozvojových zemích vybudovat recyklační kapacity.

Nedávno zveřejněná studie zahrnuje informace z 11 rozvíjejících se zemí Asie, Afriky a obou Amerik a odhaduje současné a výhledové množství e-odpadů a způsoby, jak se s ním nakládá.

V porovnání s rokem 2007 je množství vznikajícího e-odpadu v Indii pětkrát větší, než se odhadovalo. E-odpadů pocházejících z mobilních telefonů bude do roku 2020 v Indii oproti odhadům osmnáctkrát více.

Recyklaci v těchto zemích doprovází četné problémy: legislativní bariéry (neexistence potřebných zákonů), technologické a odborné bariéry, jako je neuplatňování ekologických standardů, a také nedostatky v infrastruktuře sběru, respektive vysoké náklady na logistiku. Nefungují zde centra inovace, která by pomáhala aplikovat hi-tech technologie, existuje však značný potenciál pro recyklaci v "neformálním sektoru", kde probíhá neoficiální recyklace, obvykle zajišťovaná individuálně. Zdá se, že lepší potenciál pro vytvoření moderních recyklačních postupů je vetší v malých a jednodušších ekonomikách, jako je například Jižní Afrika. V těchto zemích však zase, jak uvádí studie, by bylo jednodušší vyvážet problematický e-odpad ke zpracování k certifikovaným zpracovatelům (s certifikátem OECD), než budovat vlastní kapacity. Studie je dostupná na www.unep.org, autoři Schluep, M., et al. (2009).

Množství e-odpadu v Indii raketově roste (ulice v Bombaji)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down