01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dvojí výsledky statistických zjišťování

Sběr dat týkající se produkce odpadů v České republice probíhá v současnosti na dvou úrovních.

Zjišťování množství vyprodukovaného odpadu a způsoby nakládání s ním pro vykazování dat pro mezinárodní porovnání (pro Eurostat a OECD) provádí Český statistický úřad, pro potřeby sestavování plánu odpadového hospodářství ČR a strategické plánování sbírá data Ministerstvo životního prostředí, pro které je zpracovává Centrum pro hospodaření s odpady VÚV T. G. M.

Prostým porovnáním hodnot zveřejněných oběma institucemi zjistíme, že údaje se poměrně dost liší. Rozdíly jsou vidět v tabulce, kde byly porovnány hodnoty pro celkovou produkci odpadů v roce 2004, získané z oficiálních materiálů obou institucí, resp. MŽP. Jelikož údaje zjišťované MŽP podle zákona o odpadech č. 185/2001 Sb. v platném znění jsou základem pro strategické plánování, či tvorbu plánů odpadového hospodářství, požádali jsme obě instituce o vyjádření, jak k takovému rozdílu mohlo dojít.

ZJIŠŤOVÁNÍ ČSÚ

Ing. Miloslava Veselá z oddělení statistiky životního prostředí ČSÚ vysvětluje: "Důvodem je, že zjišťování probíhá podle rozdílných metodik." Z jejího obsáhlého písemného vysvětlení vyjímáme:

Český statistický úřad obesílá každoročně na základě zákona o státní statistické službě vybrané podniky a obce statistickým výkazem Odp 5-01.

Šetření podniků se provádí podle jejich sídla a zahrnuje asi 18 tisíc respondentů. Celkové množství vyprodukovaných odpadů v České republice je závislé na velkých producentech, 80 % množství odpadů pochází z činnosti pouhých 300 ekonomických subjektů, jedná se převážně o podniky se 100 a více zaměstnanci. To je jeden z důvodů, proč se zjišťování zaměřuje spíše na velké podniky a od počátku jeho existence jsou z něj vyloučeny ekonomické subjekty s méně než 20 zaměstnanci.

Pouze v případě, že podniky s méně než 20 zaměstnanci značným způsobem přispívají ke vzniku odpadů nebo jsou významné v oblasti nakládání s odpady, jsou rovněž v rámci zvláštního souboru zahrnuty do statistického šetření a obeslány statistickým výkazem Odp 5-01. Výkaz je vyplňován za podnik jako celek, na rozdíl od zjišťování MŽP kde data hlásí jednotlivé provozovny. Součástí statistického výkazu je příloha o využívání odpadových materiálů jako druhotných surovin, kterou vyplňují vybrané jednotky. Tyto informace jsou určeny zejména pro potřeby Ministerstva průmyslu a obchodu.

U zjišťování objemů odpadů vyprodukovaných podniky Český statistický úřad nepoužívá dopočty. Jiná situace je u komunálního odpadu produkovaného obyvatelstvem, kde se můžeme domnívat, že jeho množství bude v jednotlivých obcích podobné. Z celkového počtu 6249 obcí v ČR je výkazem každoročně obesláno asi tisíc obcí. Výběr obcí a dopočet získaných dat na celek je prováděn podle přesně stanovených dopočtových kritérií.

V průběhu zpracování výkazů se kromě jiného ověřuje správnost údajů uváděných respondentem pomocí více než 70 kontrolních vazeb (programově nastavených), od nejzákladnějších kontrol správnosti identifikačního čísla respondenta až po komparaci uváděné produkce a způsobu nakládání odpadů s produkcí a nakládáním deklarovaným zpravodajskou jednotkou v předchozích letech. Nesrovnalosti jsou opětovně ověřovány u zpravodajské jednotky.

ZJIŠŤOVÁNÍ MŽP

Na náš dotaz ohledně postupu zjišťování dat nám Ing. Pavel Vejnar, CSc., z Centra pro hospodaření s odpady VÚV T. G. M. (CeHO) odpověděl podobně jako ČSU: "Základní rozdíl je v metodice pořizování dat. ČSÚ šetří podniky s počtem zaměstnanců nad 20, u některých nad 10 a výběr z OKEČ. Dále nešetří odpady ze zemědělství. Veškerá data ČSÚ dopočítává za celou ČR. MŽP/CeHO šetří plošně podle zákona o odpadech."

Zákon o odpadech říká, že původci odpadů a osoby oprávněné k nakládání s odpady jsou povinni zaslat hlášení o produkci a nakládání s odpady a o provozovaných zařízeních na využívání a odstraňování odpadů obecním úřadům obcí s rozšířenou působností (ORP). CEHO tedy neposílá výkazy jako ČSÚ. Jednotky se k evidenční povinnosti samy přihlašují, a to jako jednotlivé provozovny, nikoli podniky jako celek.

Limitem pro ohlašování je 50 kg nebezpečných odpadů nebo 50 t ostatních odpadů. Hlášení jsou zpracovávána obcemi s rozšířenou působností, které je dále předávají k využití jim příslušným krajským úřadům a současně je posílají Centru odpadového hospodářství. Základní kontrola dat probíhá již na jednotlivých ORP. Konečná kontrola dat probíhá v Centru pro hospodaření s odpady ve stejném rozsahu jako provádí ČSÚ. V CeHO se navíc, proti kontrolám prováděným ČSÚ, provádí řada kontrol na vykazovaná množství. Podle statistik se každoročně k vykazovací povinnosti přihlásí asi 30 tisíc provozoven z celé republiky.

- est -

Zdroj: Český statistický úřad, Centrum pro hospodaření s odpady VÚV T. G. M.

Pozn: pro tabulku byly pro větší názornost použity údaje z roku 2004, přestože na serveru ČSÚ (www.czso.cz) jsou již k dispozici údaje z roku 2005

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down