01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dvě sdružení chtějí totéž, a každé něco jiného

Zástupci Hnutí Duha, v čele s hercem Jaroslavem Duškem, předali ministrovi životního prostředí korespondenční lístky, v nichž lidé žádají "změny v zákoně, které domácnostem usnadní třídění a recyklaci odpadu", jak bylo doslovně uvedeno v tiskové zprávě.

Zpráva si dále stěžuje, že zatímco sousední Německo či Rakousko a další evropské země recyklují (látkově využívají) až polovinu komunálního odpadu, Česká republika zůstává výrazně pozadu s pouhými 20 %. Hlavním důvodem jsou špatné recyklační služby, tvrdí Hnutí Duha: zatímco popelnice stojí před každým domem, k barevným kontejnerům na tříděné odpadky musí průměrná domácnost dojít 140 metrů. Hnutí Duha prosazuje několik změn v zákoně, které zajistí, aby recyklace byla snadnější. Na webových stránkách je vyvěšen program třinácti opatření, která mají zajistit lepší recyklaci.

TŘINÁCT POŽADAVKŮ

Mezi nimi nalezneme požadavek na zvýšení poplatků za ukládání neupraveného komunálního odpadu na skládky až do výše 3500 Kč za tunu, zavedení "motivačního" poplatku pro obce za nevytříděný odpad, povinnost zavést tříděný odpad včetně kovů a bioodpadu do roku 2010, zálohování nápojových obalů (v tom je ministerstvo životního prostředí až podivuhodně zajedno s Hnutím Duha). Dále zde nalezneme požadavky na zavedení kritérií pro stabilizovaný bioodpad, pro kvalitativní požadavky na kompost, standardy pro výstavbu a provoz mechanicko-biologické úpravy a financování jejího pilotního projektu.

Jedním z požadavků také je, aby ministerstvo vydalo oficiální stanovisko, že zařízení spalující odpad jsou vždy zařízením na odstraňování odpadů (kategorie D10), a nikoliv zařízením na energetické využívání dopadů (R1). Podle svých slov Hnutí Duha nyní prosazuje, aby Ministerstvo životního prostředí tato opatření schválilo a vláda předložila Poslanecké sněmovně. Evropská unie však takové dělení v nové (rámcové) směrnici o odpadech nenavrhuje. V evropské hierarchii nakládání s odpady se prostě energetické využívání rovná získávání energie z odpadu, tj. spalování odpadů s využitím energie. Podstatou je vždy množství energie, které se z odpadů získá. Je přitom jedno, jakým způsobem se toho dosáhlo - jestli přímo, nebo přes alternativní palivo (tedy s předřazenou mechanicko-biologickou úpravou). Rozhodná je účinnost zařízení. Hnutí Duha tedy vlastně chce po MŽP, aby vydalo oficiální stanovisko, které je v rozporu s očekávaným stanoviskem EU k energetickému využívání odpadů a spalovnám.

CO NA TO JINÉ SDRUŽENÍ

K této aktivitě vydalo své prohlášení také Sdružení provozovatelů zařízení pro ekologické využívání odpadů (STEO), v němž uvádí, že nezávisle na Hnutí DUHA dlouhodobě požaduje, aby Česká republika následovala praxi sousedních států Německa, Rakouska a ostatních evropských zemí a aby byly komunální odpady v ČR více využívány jako náhrada surovin a neobnovitelných zdrojů energie.

V prohlášení STEO se píše: "Zatímco tyto země jinak nevyužitelné biologicko-rozložitelné komunální odpady energeticky využívají a jejich skládkování zakazují (Rakousko, Německo, Švýcarsko, Francie a další), Česká republika za tímto vývojem výrazně zaostává. Ministerstvo životního prostředí nečiní v tomto směru žádoucí opatření. V Evropě je v současné době provozováno přes 300 spaloven komunálního odpadu na vysoké technologické a environmentální úrovni, které vyrábějí energii z odpadů. Řada dalších je ve výstavbě, z nichž velká většina za finanční podpory z fondů EU. V České republice se naopak odpady jako zdroj energie téměř nevyužívají."

Podle údajů STEO skončilo v roce 2006 bez využití na skládkách odpadů celkem 81 % komunálních odpadů, tj. 3,225 mil. tun. Procentuální podíl sládkovaných odpadů stoupá. Česká republika tak neplní Plán odpadového hospodářství ČR daný nařízením vlády č. 193/2003 Sb., ani závazek plynoucí ze Směrnice EU č. 31/99/ES, který požaduje snižovat množství biologicko-rozložitelných odpadů ukládaných na skládky. ČR se tak vystavuje sankcím za nedodržení daných limitů snížit skládkování těchto odpadů na 75 % do roku 2010, na 50 % do roku 2013 a na 35 % do roku 2020 oproti roku 1995.

Jediným kapacitně dostačujícím opatřením na zvrácení tohoto trendu je podle STEO zvýšení energetického využívání komunálních odpadů. "Sdružení STEO varuje před dalším pokračováním této environmentálně nepříznivé strategie a žádá, aby se zařízení na energetické využívání odpadu stala integrální součástí regionálních konceptů odpadového hospodářství," upozorňuje na závěr prohlášení. Je přitom jasné, že to, co ČR potřebuje, v žádném případ nejsou spalovny, které by spadaly do kategorie D10, ale vždy R1- moderní zařízení s vysokou účinností a ochranou životního prostředí. Ostatně všechny české spalovny splňují předpoklady nové směrnice o odpadech tak, aby byly zařízeními na využívání odpadů.

Myšlenka energetického využívání odpadů zazněla i na posledním jednání Rady pro odpadové hospodářství. Její zástupci doporučili ministrovi využít pro využívání odpadů podpory z OP ŽP 2007-2013, včetně podpory pro energetické využívání odpadů. Zástupci krajů Libereckého, Jihomoravského, Moravskoslezského, Středočeského a dále Hospodářské komory a Svazu průmyslu a dopravy také vyjádřili zásadní nesouhlas s navrhovaným poplatkem za energetické využívání komunálních odpadů ve spalovnách komunálních odpadů, který energetické využívání odpadů znevýhodňuje.

Jarmila Šťastná

Graf

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down