Dvě moravskoslezské nemocnice budou zpracovávat nebezpečný odpad

Dvě moravskoslezské krajské nemocnice budou od poloviny letošního roku samy zpracovávat nebezpečný nemocniční odpad. Nemocnice v Havířově a Frýdku-Místku budou biologicky kontaminovaný odpad upravovat přímo v nemocnicích ve speciálních hygienizačních jednotkách. Dvě zařízení přijdou na 8,2 milionu korun a budou dotovány z evropských peněz. Novinářům sdělila mluvčí kraje Nikola Birklenová.

Nemocniční odpad patří do kategorie nebezpečného odpadu a ze zákona musí být během několika dnů zpracován ve spalovně nebezpečných odpadů. "V nemocnicích každoročně vzniká několik desítek tun nebezpečného odpadu, který nemocnice posílají do spaloven nebezpečného odpadu. Našli jsme způsob, jak toto množství materiálu výrazně snížit," uvedl náměstek hejtmana pro chytrý region Jakub Unucka (ODS).

S využitím mikrovlnného záření v uzavřeném hygienizačním boxu se materiál přetvoří na suchý odpad bez nebezpečných vlastností. "Touto procedurou se navíc o čtvrtinu zmenší hmotnost materiálu a jeho objem se sníží dokonce až o 80 procent. Pro životní prostředí to je určitě z hlediska dopravy a skládkování mnohem menší zátěž," uvedl Unucka. Dodal, že při tomto způsobu úpravy odpadů vzniká jako vedlejší produkt jen čistá vodní pára, která je vypouštěná ventilací přes HEPA filtr.

"Naše nemocnice ročně vyprodukuje zhruba 180 tun nebezpečného odpadu. Propočítali jsme kapacitu hygienizační jednotky a ukázalo se, že díky novému zařízení se sníží množství našeho nebezpečného odpadu až o 95 procent," uvedl ředitel Nemocnice s poliklinikou Havířov Norbert Schellong.

Ředitel Nemocnice Frýdek-Místek Tomáš Stejskal poukázal na to, že zdravotnické zařízení v posledních měsících v souvislosti s pandemií koronaviru zaznamenalo výrazný nárůst nemocničního odpadu. "S ohledem na epidemiologická opatření se navýšilo množství roušek, ale hlavně ochranných obleků a dalších pomůcek, které intenzivně naši zaměstnanci využívají. Hygienizační jednotka ovšem slouží i k úpravě pevných odpadů, jako jsou například ostré chirurgické pomůcky. Zařízení totiž materiál dokáže kromě hygienizace také mechanicky rozmělňovat," upřesnil Stejskal.*

Pokud se zařízení v nemocnicích osvědčí, chtěl by kraj, aby vznikla i v dalších krajských zdravotnických zařízeních.

(ČTK)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down