01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

DŮRAZ NA VYUŽITÍ ODPADŮ

VELETRH ENTSORGA Téměř 1400 firem a sdružení ze 33 zemí se sešlo na veletrhu Entsorga v Kolíně nad Rýnem. Tento veletrh pro recyklaci a hospodaření s odpadem se pravidelně v ročních intervalech střídá s podobně koncipovanou přehlídkou IFAT v Düsseldorfu. Letošní Entsorga, umístěná na 150 tisících...

VELETRH ENTSORGA

Téměř 1400 firem a sdružení ze 33 zemí se sešlo na veletrhu Entsorga v Kolíně nad Rýnem. Tento veletrh pro recyklaci a hospodaření s odpadem se pravidelně v ročních intervalech střídá s podobně koncipovanou přehlídkou IFAT v Düsseldorfu.

Letošní Entsorga, umístěná na 150 tisících metrech čtverečních (a k tomu ještě 15 000 metrů volné plochy) nepřinesla nějakou převratnou novinku či zcela nové řešení. Ukázala však, že stále sílí trend znovuvyužití odpadů, recyklace vytříděných složek a úspory neobnovitelných zdrojů.

Veletrhu se letos zúčastnilo také několik českých firem (respektive českých firem se zahraničním kapitálem). Mezi nejúspěšnější patřily stánky roudnické Mevy a společnosti Santra ze Zlína.

"Německé veletrhy, jmenovitě Entsorga, pro nás nyní už nejsou o mnoho dražší než Envibrno. Ceny jsou srovnatelné, ale služby jsou v Německu lepší," řekl zástupce Mevy Roudnice Vilém Bajer. "Navíc se sem sjedou všichni naši obchodní partneři. Trh v oblasti sběrových nádob a kontejnerů je u nás nasycený, musíme se tedy orientovat více na zahraniční zákazníky".

"Veletrh IFAT bývá více zaměřen na problémy celého světa, a nalézání globálních řešení," podotýká Radim Fröhlich se společnost Mevatec, "Entsorga je sice více zaměřena na problémy a trh v samotném Německu, zahraničních návštěvníků je zde však dost."

Jejich slova potvrzuje i zástupce firmy Santra, Miloslav Pohunek. Jeho firma rovněž přijela na německý veletrh, aby byla blíže svému stále se zvyšujícímu počtu zahraničních zákazníků, kteří přicházejí i z tak exotických zemí, jako je Thajsko.

NIC PŘEVRATNÉHO

Velký počet stánků na veletrhu zabrala nabídka svozových vozů pro odpady a vozů s nástavbami pro každé použití v obci a městě - čištění a údržbu silnic a ulic, zahradnické práce kolem městské zeleně.

Nejvýraznějším rysem svozových vozů bylo, že takřka všechny měly vysypávání z boku nebo zepředu - přes kabinu řidiče. Tato technologie vítězí díky minimálním požadavkům na pracovní sílu, většinou je obsluhuje pouze řidič. Vyžadují však disciplínu od těch, kteří nádoby k okraji silnice připravují. "Ladery" jsou dodávány ve všech provedeních od 2 nádob (60 l) až o velké kontejnery (viz snímek nahoře).

Vozy doplňuje nabídka mobilních myček pro TKO nádoby, další ze služeb, které u nás nejsou příliš běžné. Mobilní i stacionární kabiny na mytí nádob s vysokotlakovými pumpami vždy používají recyklaci vody a jejich čištění filtrací, případně jinými postupy. Pro speciální provozy (ne již v oblasti komunálního odpadu, ale pro průmysl) nabízejí použití jiných mytích médií než je voda (kyseliny nebo zásady).

Velmi široká byla na veletrhu nabídka pneumatických a mechanických lisů pro zmenšování objemu odpadů. Rovněž byly předvedeny technologie pro balení odpadů do plastického kokonu. Tento postup možňuje pozdější využití jak pro spalování, tak pro následnou recyklaci (zabránění ušpinění vytříděného sběrového papíru nebo PET lahví). Lisy i šrédry byly přitom velmi často prezentovány jako recyklační technologie, což ovšem ve své podstatě není pravda.

Na veletrhu se představily také systémy pro sběr, svoz a třídění speciálních druhů odpadů. Například systém PAPE Entsorgung pro dílny, garáže a benzínové stanice po celé SRN provádí sběr a svoz všech materiálů, odpadů z automobilů. Využívají vlastní typy kontejnerů a zajišťují zákazníkům plnou službu a stálé ceny.

RECYKLACE

Široká nabídka sběrných nádob pro separační systémy měst a obcí umožnila opravdu každému, aby zvolil nádoby vhodné pro jeho konkrétní podmínky. Záleží jen na záměru a dostatku finančních prostředků. Dodavatelská firmy vždy předvádí kompletní systém od nejmenších nádob, případně městského mobiliáře, až po velké kontejnery. Právě v této nabídce se české firmy, zastoupené na veletrhu, rozhodně neztratily.

Zajímavé řešení firmy CARE-TEC pro městská veřejná prostranství ukazuje snímek dole. Jednotlivé kontejnery až do počtu čtyř (kapacita 40 l) lze postupně umisťovat na centrální nosič.

Podobný systém je použit i v celém Kolíně nad Rýnem, kde se běžné městské odpadkové koše staly malými sběrnými hnízdy. Vždy jsou na nich barevně a popisem odlišené nádoby na papír, sklo, plasty a další komodity.

Na nabídku svozových systémů navazuje rozsáhlý recyklační průmysl. Letos se zvláštním důrazem na recyklaci počítačů, domácí elektrotechniky, tištěných spojů a dalších materiálů.

Mnoho vystavujících firem se zařízením pro využití energie z odpadů ukazuje, kam se zhruba obrací hlavní zájem EU. Technologie obvykle spotřebovávají jako palivo zbytkový odpad přepracovaný na palivo Trockenstabilat se standardizovanými parametry o výhřevnosti více než 17 MJ/Kg.

Hitem se stávají europalety vyrobené z recyklovaného směsného plastu technologií nízkotlakového tavení, zajišťujícího vyšší mechanickou odolnost výrobků. Na pohled mimořádně výhodný systém má však svůj otazník: tyto palety by mohly postupně nahradit dosavadní systém vratných palet z jiných materiálů. Jsou sice recyklované, ale zřejmě již nerecykovatelné, a tedy použitelné pouze jednou.

Problém využití směsného plastu nedává recyklačnímu průmyslu spát. Na veletrhu bylo ke shlédnutí velké množství výrobků - protihlukových zábran, nádob na rostliny, zahradních prvků, obrubníků a kusů pro stavbu zídek apod. Jejich povrchová úprava je stále lepší, takže připomínají kamenivo, zeď nebo cihly a stále méně je na nich poznat jejich původní materiál, a to je odpadní směsný plast.

o o o

Kolín nad Rýnem veletrhem příliš nežije. Přesto nalézáme v běžném životě neklamné známky toho, že důraz na správné hospodaření s odpadem, či obecně ochrana životního prostředí se stala běžnou součástí života a nezbytností dobrého image.

Na rozdíl od naší republiky je nyní v Německu opravdu velký problém koupit limonádu v jiné láhvi než ve skleněné vratné. V každém jídelním lístku je spotřebitel decentně upozorněn, které potraviny nejsou na patřičné úrovni, neboť obsahují barviva či konzervační prostředky. Nehledě na již zcela běžný a samozřejmý zvyk třídit každý odpad.

JARMILA ŠŤASTNÁ

FOTO ARCHÍV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down