01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dům postavený na pěnovém skle

Odpadní sklo, které posloužilo jako materiál pro základovou desku domu - to je nejnovější projekt pro netradiční využití recyklovaného materiálu.

Česká republika patří mezi státy s nejvyšším meziročním nárůstem recyklace skla. V roce 2008 se zrecyklovalo na 62 procent skla z domácností. Toto sklo se většinou vrací do skláren a využívá se opět pro výrobu skleněných obalů. Na sto tisíc tun tohoto odpadu se však zpracovává v závodě ve Vintířově, kde z něj vyrábějí izolační pěnové sklo.

Výroba tohoto tepelně izolačního materiálu byla patentována již v roce 1936 ve Francii. Od roku 1958 se pěnové sklo vyrábělo i v bývalém Československu, pro nedostatek základní suroviny však byla výroba ukončena. V současné době naším jediným výrobcem společnost Recifa, a. s., ase svým provozem ve Vintířově.


Jako materiál má pěnové sklo výborné technické vlastnosti. Díky své vnitřní struktuře je vysoce únosné, nenasákavé, nenamrzavé, odolné vůči vnějším materiálům a především nehořlavé. Jeho použití je vhodné do všech druhů staveb, kde může nahradit jiné typy izolačních materiálů.

Pěnové sklo bylo již u nás mnohokrát použito, vesměs pro izolaci stropních desek nebo izolace šikmých stěn, které budou sloužit jako zelená střecha. Například na administrativní budově Filadelfie BB Centra v Praze 4 bylo použito 320 m3 (což odpovídá zhruba šesti kamionům) štěrkového pěnového skla jako lehčený násyp na stropní desku.

DŮM V ŽEŽICÍCH

V obci Žežice nedaleko Příbrami se nedávno začal stavět rodinný dům, do jehož základové desky bylo využito pěnového skla. Spotřebovalo se ho na ni kolem 70 m3. Dalších 12 m3 štěrkového pěnového skla padlo na terénní úpravy. Vzhledem k tomu, že pěnové sklo je lehké, není ke stavbě zapotřebí žádné těžké techniky. Kompletní základovou desku vybudují tři pracovníci zhruba za čtyři dny. Investor domu Josef Coník říká: "Pěnové sklo REFAGLASS mě přesvědčilo. Je to výborný izolant, nepropustí vodu, zabraňuje zamrzání a například oproti konkurujícímu polystyrenu je absolutně nehořlavé. Navíc je téměř čtyřnásobně levnější."

Zhutněný násyp celkově staticky stabilizuje spodní část stavby a zabraňuje pronikání vlhkosti do stavby. Jeho cena je podle výrobce nižší, nebo srovnatelná s jinými izolačními materiály. Pokud by se dům někdy boural, bude možné materiál zpět vyzvednout ze základu a znovu použít či recyklovat.

Podle tiskové zprávy společnosti Recifa, a. s., by měl v roce 2015 u nás vyjít zákon, který uzákoní jistou třídu nehořlavosti u staveb. Polystyren s třídou nehořlavosti C1 by pak již neměl být legislativně podporován, zatímco pěnové sklo s třídou nehořlavosti A1 je podle jeho výrobce materiálem budoucnosti.

Pro aplikaci pěnového skla není třeba těžká technika.

Při předváděcím dnu si mohli návštěvníci práci s recyklovaným materiálem sami vyzkoušet.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down