01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Diskuze o potřebách změn

Diskuze o potřebách změn PODTITULEK: Integrované plánování hospodaření Se vstupem do Evropské unie čeká Českou republiku vyřešení nových požadavků na nakládání s odpady s ohledem na minimální dopad pro životní prostředí. V rámci projektu Phare zajistila skupina odborníků z firmy AEA Technology...

Diskuze o potřebách změn

PODTITULEK: Integrované plánování hospodaření

Se vstupem do Evropské unie čeká Českou republiku vyřešení nových požadavků na nakládání s odpady s ohledem na minimální dopad pro životní prostředí. V rámci projektu Phare zajistila skupina odborníků z firmy AEA Technology kompletní školení na téma Integrované plánování hospodaření s odpady.

Jaký měly semináře ohlas jsme se zeptali ing. Pavla Nováka, jednoho ze školících lektorů.

Proč a na čí podnět vznikly semináře?

Při vstupu do Evropské unie bychom měli mít zcela ujasněnou a vyřešenou otázku nakládání s odpady. Projekt začal zadáním v rámci programu Phare, který má pomoci České republice v přípravě na vstup do Evropské unie. V tomto případě se jedná o hodnocení situace v odpadovém hospodářství a návrh pro uvedení směrnic Evropské unie do praxe. V rámci projektu "Strategie implementace a investic pro směrnice Evropské unie o odpadech" jsme dostali za úkol zajistit semináře, ve kterých by se formou přednášek a následných diskusí řešily potřeby změny týkající se hospodaření s odpady v krajích. Vycházeli jsme při tom z charakteristiky současné situace v hospodaření s odpady v České republice a nutných změn ve vztahu ke směrnicím Evropské unie. Program semináře byl připraven v součinnosti s Ministerstvem životního prostředí ČR a samotné školení vycházelo ze zkušeností partnerů z Evropské unie.

Kdo projekt financuje?

Projekt je financován z rozpočtu programu Phare na rok 1998 prostřednictvím specializovaného oddělení pro zahraniční projekty na Ministerstvu financí. Kontrolu nad věcnou náplní zajišťuje Ministerstvo životního prostředí - odbor odpadů, který je partnerem tohoto projektu za Českou republiku.

Třídění odpadu se už realizuje, ale recyklace je složitější, jak bude systém propracovaný?

Hodně záleží na městech či obcích, do jaké míry si tento systém zatím zorganizovaly a jak ho budou dále zajišťovat. A právě k této tématice jsme se snažili naše školení zaměřit. Celkem se zatím uskutečnily čtyři semináře v různých regionech, což pokrylo celou Českou republiku. Proběhly ve městech Brno, Rožnov, Praha a Šťáhlavice u Plzně.

Kdo prováděl výběr účastníků, koho jste na semináře pozvali?

Pozvali jsme především zástupce z různých organizací a firem, okresních úřadů, měst i obcí, z Ministerstva životního prostředí. Tento "vzorek" posluchačů zajistil celé spektrum zájmů v sektoru odpadů. Setkali se tedy společně zástupci původců odpadu, firmy z této oblasti i zástupci státní správy. Změny v nakládání s odpady se budou týkat všech regionů, může se však stát, že vzniknou rozdíly mezi krajskými strategiemi. Proto jsme se snažili o školení v různých regionech se zástupci různých organizací. Výběr účastníků jsme zajistili podle návrhu ministerstva životního prostředí a podnětů Českého ekologického ústavu a členů týmu projektu. Přizvali jsme samozřejmě firmy, které se v těchto koncepcích angažují.

Jak dlouho trval seminář?

Program školení byl rozdělen do dvou dnů. V první části proběhl úvodní seminář o integrovaném plánování hospodaření s odpady, kdy jsme za účasti zástupců Ministerstva životního prostředí ČR, Českého ekologického ústavu a našeho pracovního týmu uvedli projekt Phare do kontextu procesu aproximace legislativy a probíhajících koncepčních prací pro odpady na národní úrovni. Seminář byl zaměřen na téma: pozice plánování nakládání s odpady v připravovaném zákonu o odpadech, jaké jsou připraveny koncepční práce z iniciativy Ministerstva životního prostředí ČR a Českého ekologického ústavu ve spolupráci s Výzkumným ústavem vodohospodářským T. G. Masaryka a na aproximaci legislativy Evropské unie pro odpady. Zároveň byl v jeho rámci představen projekt "Strategie pro investice a implementaci směrnic Evropské unie o odpadech". Na závěr semináře proběhla diskuse. V druhé části programu jsme seznámili účastníky s metodikou integrovaného plánování hospodaření s odpady. V rámci školení byly zmapované oblasti plánování, na které je potřeba klást důkaz. Především se jedná o analýzu problémů, posouzení hlavních variant systému a finanční plánování. Důležité je skloubit technickou část navržených opatření s možností financování. Do projektu je nutné včlenit všechny komponenty, aby vznikla kvalitní strategie. Je nezbytné řešit regionální problémy tam, kde jsou jejich příčiny, nikoliv až jejich následky.

Jaký ohlas měly přednášky, byla diskuse úspěšná?

Z padesáti procent se otázky "točily" kolem propojení celorepublikového systému pro odpady a krajů, dále účastníky zajímaly otázky ohledně zákona o odpadech, koncepce hospodaření s nimi a otázky financování. Rozhodně se v diskusích objevily konkrétní otázky a bylo vidět, že o semináře je zájem a slouží k informativním účelům.

Jak hodnotíte semináře?

Jsme vcelku spokojeni, především v zastoupení regionů a různorodého vzorku účastníků. Semináře také poskytly užitečné podněty pro práci na projektu.

Budete v seminářích pokračovat?

V rámci našeho projektu připravujeme další pokračování seminářů. Bude se jednat o jakési konzultace, kde bychom se stejnou skupinou lidí chtěli probrat první návrh strategie hospodaření s odpady, která vznikne z tohoto projektu. Návrh strategie bude obsahovat i konkrétní navrhovaná opatření pro hospodaření s odpady, například obalovými odpady, autovraky, odpadními oleji a podobně. Toto druhé kolo seminářů by se mělo uskutečnit zhruba v polovině dubna.

Kdo zajistil přednášky na tomto školení?

Na seminářích a školení přednášela skupina expertů tohoto projektu, včetně anglického zastoupení, legislativní změny prezentovali odborníci z Ministerstva životního prostředí ČR a ke koncepcím pro odpady hovořili zástupci Českého ekologického ústavu.

Měli posluchači k dispozici nějaký písemný materiál?

Připravili jsme manuál školení s poznámkami, které byly osnovou lektorského výkladu. Na základě tohoto manuálu a zkušeností projektového týmu bychom rádi připravili metodickou příručku pro plánování nakládání s odpady.

Máte představu, kdy se tedy zákon bude realizovat?

Je potřeba mít určitý čas, aby se na nový zákon všichni připravili. Jak firmy, které odpad produkují, tak ty, které ho zneškodňují, a také státní správa. Cíle, které jsou stanovené zákonem, musí být také realizované, aby počátkem roku 2003 byla implementace směrnic Evropské unie o odpadech - až na obalovou směrnici, kde se předpokládá odklad - připravena. Je zapotřebí zajistit informace o požadavcích v připravované legislativě. Věřím, že naše semináře tomu zcela jistě napomohly.

(Bližší informace o projektu získáte na www.odpady.ecn.cz)

Monika Kábová

FOTO AUTORKA

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down