01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dětmarovice mohou spalovat kaly z Ostrama

Spalovací zkoušky ukázaly, že emise ze zvažovaného spalování kalů z ostravských lagun nebudou mít nepříznivý vliv na životní prostředí.

Materiál lagun bývalého podniku Ostramo představuje pro region ekologickou zátěž a jeho rekultivace je technologicky velmi náročná. Tzv. sludge je ropného původu, a proto se nabízí možnost ho po úpravách spalovat, na základě speciální výroby směsi kalů, aditiva a uhlí. Znamená to vyrobit certifikované palivo s názvem TPS NOLO 1 (tuhá palivová směs, nápravné opatření laguny Ostramo) a s černým uhlím ve vhodném poměru spálit v elektrárenských kotlích, případně v cementárnách.

Kaly budou spalovány ve formě certifikovaného paliva, které obsahuje lagunovou hmotu (45 procent), uhlí (45 procent) a vápna (10 procent). Toto palivo se později smíchá ještě jednou přímo v elektrárně s černým uhlím a bude tvořit necelá čtyři procenta běžného paliva.

Spalovací zkouška proběhla v elektrárně již v květnu tohoto roku. Její součástí byla měření veškerých vstupů a výstupů z elektrárny, měření spalin, popílku, strusky i energosádrovce. Před ní předcházela mlecí zkouška, ověřující, zda je možné směs s ropnými kaly přepravit k elektrárně ke spálení podobně jako uhlí.

Projekt s názvem "Nápravná opatření-laguny Ostramo" zpracovala Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava. VŠB je současně garantem kontroly ověřování vlivu na životní prostředí a ve spolupráci s firmou Geosan Group připravila celý program zkoušek a analýz. Na průběh spalovací zkoušky dohlíželi odborníci a zástupci Krajského úřadu Moravskoslezského kraje, Obecního úřadu Dětmarovic, Krajské hygienické stanice, Oblastního inspektorátu práce a zástupci města Orlová. K nezávislému ověření výsledků byla přizvána společnost Orgrez.

"Po technické stránce bylo jednoznačně prokázáno, že Elektrárna Dětmarovice splňuje parametry nutné pro spalování certifikovaného paliva TPS NOLO 1 neboli tuhé palivové směsi s příměsí kalů. Výsledky spalovací zkoušky rovněž neprokázaly žádné nepříznivé vlivy na životní prostředí. Předpokládáme, že do dvou let může začít elektrárna spalovat vedle černého uhlí rovněž směs, která bude vyrobena v poměru 96,4% černého uhlí a 3,6% certifikovaného paliva TPS NOLO 1. V Elektrárně Dětmarovice by takto mohlo být ročně zlikvidováno několik desítek tisíc tun certifikovaného paliva, které obsahuje lagunovou hmotu," uvedl ve zprávě ČEZ Dušan Timko, ředitel Elektrárny Dětmarovice. Spalování bude probíhat zřejmě několik let.

Elektrárna Dětmarovice je v rámci Skupiny ČEZ největší elektrárnou spalující černé uhlí. V roce 1994 zde byly zahájeny rozsáhlé investice do ekologických staveb, které přesáhly částku 2 miliard Kč. Bylo vybudováno zařízení na snížení obsahu dusíku ve spalinách (opatření DENOx), poté odsiřovací zařízení. Pro odsíření byla zvolena metoda mokré vápencové vypírky s přibližně 90% účinností. Elektrárna se nyní řadí mezi velké výrobní závody na Moravě s minimálními dopady na životní prostředí.

- jhm -

(S využitím materiálů ČEZ)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down