Ve Spalovně Malešice spustili nové de-dioxinové filtry, které sníží produkci dioxinů ze spalovny až o sedmdesát procent.
Investiční náklady na jejich vybudování činily zhruba 260 milionů korun. Do malešické spalovny směřuje 80 % z celkového množství komunálního odpadu vyprodukovaného hl. m. Prahou. Ročně se zde spálí více než 200 tis. tun směsného odpadu. Odpad je pálen při průměrných teplotách vyšších než 900 °C. Základem technologického zařízení jsou 4 vertikální kotle s válcovými rošty. Každý z nich umožňuje spálit až 15 tun odpadu za hodinu a vyrobit 36 tun páry o teplotě 235 °C. Pára je dodávána do energetické sítě Pražské teplárenské, a. s. Provoz ZEVO je nepřetržitý, veškerý dovážený odpad je kontrolován detekčním zařízením na zdroje ionizující záření, vážen a evidován.
Nové de-diox filtry pracují na principu tzv. selektivní katalytické redukce, při níž jsou dioxiny rozloženy na stopové množství vodní páry, oxid uhličitý a chlorovodík. Chlorovodík je následně zneutralizován v mokrém stupni čištění spalin.
Ředitel spalovny Aleš Bláha při slavnostním zahájení řekl: "Běžný odpad, který se k nám dostane, obsahuje kolem 50-60 nanogramů dioxinů na kilogram odpadu. Za období 2000-2006 tak bylo do spalovny s odpady dovezeno zhruba 77 gramů dioxinů. Ze spalovny pak odchází 7 % celkového množství dioxinů v podobě strusky. V té je koncentrace dioxinů 17 nanogramů na kilogram strusky, což je méně, než některé horniny, a lze ji využít například při stavbě silnic. Na 81 % dioxinů zůstane v popílku, s kterým je nakládáno jako s nebezpečným odpadem. Při samotném procesu termického zpracování odpadu 11 % dioxinů z hmotnostní bilance zmizí. A jen velmi malé množství dioxinů - asi 3 promile celkového množství - odchází ve spalinách." Spalovna podle jeho slov splňovala limity na vypouštění dioxinů (0,1 nanogramu na 1 m3 spalin) už před instalací filtru, ale jen s malou rezervou. Nyní však bude mít rezervu dostatečnou.
Každá za čtyř technologických linek spalovny má jeden katalytický reaktor. Provoz filtru bude ročně stát kolem 5 milionů korun. Tato technologie je připravena plnit v budoucnosti i funkci eliminace oxidů dusíku k dosažení emisí daleko pod poloviční úrovní současně platných limitů. V roce 2010 se ve spalovně plánuje vybudování kogenerační jednotky na výrobu elektřiny, o rok dřív by měla být v provozu bioplynová stanice, která má zužitkovávat plyn z bioodpadů.
- jhm -