01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Další potenciální nebezpečí

Fluoropolymery začínají být středem pozornosti z důvodu jejich možné toxicity a případných účinků na lidské zdraví. Typickým příkladem těchto látek je všeobecně rozšířený teflon a dále kyselina perfluorokaprylová a její soli,...

Fluoropolymery začínají být středem pozornosti z důvodu jejich možné toxicity a případných účinků na lidské zdraví. Typickým příkladem těchto látek je všeobecně rozšířený teflon a dále kyselina perfluorokaprylová a její soli, označované zkratkou PFOA. Podle laboratorních studií látky skupiny PFOA způsobují rozvoj toxicity u krys. Dosavadní předběžné vyhodnocení provedené orgány EPA však naznačuje, že veřejnost je vystavena velmi nízké expozici těchto látek. Nejčastěji používanou látkou ze skupiny PFOA je amonná sůl perfluorokaprylové kyseliny, často označované jako C8, která se používá jako povrchově aktivní látka (surfaktant) při polymeraci. Nezodpovězena zůstává otázka, jak látky PFOA zjištěné ve vzorcích lidské krve, vstupují do lidského těla. Možným lokálním zdrojem PFOA v životním prostředí mohou být chemické výroby těchto látek a továrny, které je zpracovávají.

Podezřelé jsou rovněž fluorované telomery (krátké polymery), které mohou na PFOA biodegradovat. Telomery se používají při výrobě pěn na hašení požárů, prostředků osobní ochrany, čisticích prostředků a ochranných povlaků na koberce, papír a tkaniny proti jejich znečištění. US EPA nyní provádí inventuru všech zdrojů PFOA v USA (výrobci, zpracovatelé, uživatelé), a také externí výzkum případných zdravotních rizik v důsledku jejich výroby a využití až po spotřebitele.

Zdroj: CEN, Vol. 81, č.16 (2003)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down