Další obce podaly žalobu v kauze těžby u Moravského Písku

Další obce spolu s Vodovody a kanalizacemi Hodonín podaly ke Krajskému soudu v Brně žalobu kvůli plánu na těžbu štěrkopísku u Moravského Písku, řekla advokátka Kristýna Ryšavá z advokátní kanceláře Frank Bold Advokáti, která VaK i obce zastupuje. Žalobu už před víkendem podaly čtyři obce a chystá se i Jihomoravský kraj. Bojí se, že by těžba mohla nevratně poškodit blízký zdroj pitné vody pro víc než 100 000 lidí. Společnost České štěrkopísky zatím žádost o těžbu v místě nepodala, sdělil její advokát Tomáš Uherek.

Báňský úřad loni stanovil dobývací prostor těžby a zamítl námitky obcí i kraje. Postupoval na základě kladného stanoviska ohledně vlivu na životní prostředí (EIA), které vydalo ministerstvo životního prostředí.

Firma České štěrkopísky tak může podat žádost o samotnou těžbu, kterou báňský úřad znovu posoudí. "Klient žádost o povolení hornické činnosti ve stanoveném dobývacím prostoru nepodal a ani se k tomu prozatím nechystá," uvedl Uherek s ohledem na předpokládaná soudní řízení.

Frank Bold zastupuje VaK a dalších 14 menších obcí včetně Moravského Písku. U rozhodnutí o stanovení dobývacího prostoru poukazuje především na nedostatečný proces EIA. "Stanovisko EIA bylo vydáno na základě posudků, které obsahují chyby. Byl naprosto opomenut princip prevence a předběžné opatrnosti, byť jde jak o aktivní záplavovou oblast, tak chráněnou oblast přirozené akumulace vod, kde platí přísná pravidla pro umísťování staveb i jiné zásahy, které mohou ohrozit kvalitu vody," uvedla Ryšavá. Doplnila, že od doby vydání stanoviska EIA se nebraly v potaz zásadní klimatické změny v daném územní. Obce upozorňují především na sucho.

České štěrkopísky tvrdí, že těžba neohrožuje blízký zdroj pitné vody a může být vodě prospěšná. Připomněla těžbu v nedaleké Ostrožské Nové Vsi, kde vzniklo jezero, které je podle firmy rekreačním rájem. "Z druhé strany je z něj čerpaná pitná voda téměř kojenecké kvality," uvedla firma. Poukazuje i na to, že znečištění hrozí kvůli chemikáliím užívaným v zemědělství, nikoliv v souvislosti s těžbou.

Zdroj pitné vody Bzenec-komplex je na pomezí Moravského Písku na Hodonínsku v Jihomoravském kraji a Uherského Ostrohu na Uherskohradišťsku ve Zlínském kraji. Zásobuje přes 100 000 lidí z Hodonínska i dalších okresů. Je to pátý největší zdroj v republice.*

(ČTK)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down