Zemní plyn stojí aktuálně 80 eur, zatímco před rokem byla jeho cena 18 eur. Podle současných odhadů Českého sdružení pro biomasu (CZ Biom) i příští zimu zůstanou ceny podobně vysoko. Jako řešení dopadu prudce rostoucích cen energií na domácnosti vidí zvýšení výroby udržitelného biometanu.
„Bioplyn a biometan jsou obnovitelné zdroje, které můžeme použít a rozvíjet okamžitě. Jsou nezávislé na počasí a dovozu surovin, protože jsou vyráběny z lokálních zdrojů bioodpadů a biomasy. Inovace stávajících bioplynových stanic v ČR technologiemi na čištění biometanu mají potenciál výroby biometanu 8 TWh v roce 2030, což představuje 10 % spotřeby zemního plynu nebo pokrytí celé spotřeby BioCNG v dopravě. Tato čísla mohou být ještě vyšší, pokud bude podpořena výstavba i nových zařízení,“ řekl Jan Habart, předseda CZ Biom.
Cena biometanu může podle něj být o 30 % nižší než aktuální cena zemního plynu. Biometan je možné vyrábět již od 55 EUR/MWh, zatímco zemní plyn stojí přibližně 80 EUR/MWh. Tento obnovitelný plyn bude podle sdružení i nadále levnější než zemní plyn v krátkodobém i dlouhodobém horizontu. Zatímco jiné obnovitelné plyny, jako je zelený vodík, potřebují čas na rozšíření a zavedení v praxi a jsou stále 2 až 4krát dražší, biometan je dostupný a v praxi snadno využitelný během nadcházejících 8 let
,,Rychlé rozšíření biometanu v Evropě by mohlo do roku 2030 zajistit nejméně 34 miliard m3 obnovitelného plynu, pokud bude podpořeno vhodným legislativním rámcem. To představuje přibližně 10 % celkové poptávky po plynu v EU do roku 2030," uvádí asociace ve své zprávě. Opírá se přitom o data z Evropské komise nebo European Biogas Association (EBA), podle které by v případě pokračování růstového trendu mohl biometanový průmysl do roku 2050 pokrýt 30 až 40 % poptávky po plynu v EU.
Závislost na ruském plynu a ropě
EU dnes produkuje méně než 15 % své poptávky po plynu. Současná válka mezi Ruskem, největším dodavatelem plynu do Evropy, a Ukrajinou, by mohla energetickou krizi v důsledku nedostatku dodávek plynu ještě zhoršit. Tato situace nutí vlády jednotlivých států v Evropě investovat miliardy eur do opatření na ochranu spotřebitelů.
„Podpora rychlého rozšíření biometanu znamená podporu zmírňování klimatické změny, snížení závislosti na externích dodávkách plynu a řešení bezprecedentního nárůstu cen zemního plynu. Jasný legislativní rámec poskytne jistotu pro dlouhodobé investice do rozšiřování udržitelného biometanu," uvedl Harmen Dekker, generální ředitel EBA.*
-red-