Nenápadný transportní pomocník se dříve stával hromadícím se a nezajímavým odpadem. Rozdat je zaměstnancům bylo ulehčením pro následnou likvidaci. Dnes je taková dřevěná paleta vzácnost. Její prodejní cena se za jeden rok zvedla v průměru o 100 korun, nabídka dřeva raketově klesá a stejně raketově stoupá jeho cena. Na co se musí český trh připravit? A co znamená materiálová krize pro ekonomiku?
Na digitálním tržišti CYRKL.com vracíme nepoškozené palety od konečných zákazníků do oběhu na opakované použití. Poptávka po nich je obrovská. Dříve se dařilo uspokojit požadavky jak prodávajících, tak poptávajících. Situace na trhu s paletami se ale během jara zvrhla a teď už podle výrobců „není na čem vozit zboží.”
V českém maloobchodě obíhá podle odhadů přibližně 50 milionů palet. Na jejich udržení je třeba alespoň 100 milionů palet. Na světě díky přepravám zboží a materiálů obíhá odhadem pět miliard palet, z toho 90 procent je právě dřevěných. Přesto je jich najednou jak šafránu a poptávky se navyšují.
Společně s poptávkou rostou i ceny
Důvodem je akutní nedostatek vstupních materiálů. Jsme ve fázi, kdy není z čeho vyrábět, není dřevo, nejsou hřebíky. Paradoxně po letech nadbytku dřeva přichází nedostatek, zejména pak toho kvalitního. Těžené dřevo z kůrovcem napadených lesů se z důvodu nedostatečné kapacity pil v uplynulých let vyváželo velmi levně do zahraničí. Nyní si tuzemský výrobce na kulatinu nesáhne a jeho cena jen za březen 2021 stoupla o asi 20 procent.
„Jeden kubík smrkové kulatiny stojí přes 3000 korun, a to není konečná cena. Ta se mění každý týden. Pro představu – vloni se kulatina nakupovala přibližně za 1600 korun za kubík,” uvedl Radovan Žákovský ze společnosti ZABAG, která se zabývá mimo jiné prodejem nových i použitých palet a doplnil, že situace na trhu s tímto obalovým materiálem katastrofální.
ZABAG musel svoji výrobu z paletových přířezů také omezit a jedinou možností je oprava použitých palet. Nové palety se podle Žákovského prodávají na pořadník a stejná situace je napříč celým světem. Rakouské, americké nebo čínské firmy nakupují kvalitní i méně kvalitní dřevo a není pro ně problém přeplatit tuzemské zpracovatele, kteří pokud nakoupí předraženou kulatinu, musí cenu promítnout do ceny svých výrobků.
„Hledáme i rozbité, rádi si je opravíme”
Na tržišti jsme zaznamenali značný zvrat v poptávce po dřevním materiálu. V minulém roce zbytkové dřevo nemělo žádnou hodnotu a pily či truhláři neměli kam takový materiál dát. Z českých lesů se kvůli kůrovci těžilo ve velkém a o nějaké zbytky dřeva nikdo nejevil zájem. Přišel rok 2021 a další vlna koronaviru, jen od března na tržišti přibylo 100 nových nabídek a 60 se ihned propojilo, majoritně právě zmiňované nabídky palet. Výrobní firmy jednoduše berou vše, včetně poničených nebo špinavých palet. Budou si je muset opravit.
Nevýhodou těchto palet je jejich krátká životnost. Po využití v transportu je velké množství poškozeno a končí jako odpad. Opakované používání, neboli takzvaný poolinkový systém, je efektivním řešením. Nastává tedy čas vyměnit jednorázové dřevěné palety za opakovaně použitelné, například plastové vyrobené z recyklátu, které ačkoli se poškodí, přetaví se opět na nové. Takové cirkulární řešení nabízí na českém trhu například i společnost Stabilplastik. „Cirkulární využívání obalů (a jiných zdrojů) není jen chytrou cestou, jak ušetřit finance a šetřit životní prostředí, ale je již pouhou nutností pro zajištění řádného fungování byznysu,” uzavírá Radovan Žákovský.
„Dřevěná krize” se velmi pravděpodobně promítne i do zásobování produkty a jejich naskladňování ze všech sektorů globálních komoditních řetězců. Kdy se trend zastaví, případně jestli vůbec, zatím není jasné.
Ing. Viktorie Vítková
Cyrkl*