O dovozu odpadů do Česka se hodně mluví, většinou ovšem z hlediska inspekce nebo firem. Co ale má dělat obec, jejíž obyvatelé zjistí, že jim najednou v sousedství vzniká nelegální skládka?
V minulém čísle jsem měli krátkou informaci o problému obce Hůry v Jihočeském kraji, kde společnost Profiakont od roku 2003 provozovala mobilní zařízení ke sběru a výkupu ostatních odpadů. Krajský úřad vydal v listopadu 2005 souhlas k provozu zařízení v obci Hůry, které mělo sloužit ke sběru, výkupu, předúpravě a využívání ostatních odpadů. Počátkem roku 2006 firma přivezla z Německa balíky textilu, které uskladnila mimo oplocený areál své provozovny.
Na leteckých snímcích areálu obce je vidět, že vše začalo už v roce 2004. V té době se již v areálu firmy s odpady nakládalo, okolní pozemky však nebyly zabrány, nebyl na nich navezen žádný odpad, ani na nich nebyly provedeny terénní úpravy. Potom však začal odpad vyhřezávat za hranice pozemků, které měla firma pronajaté. Zmizela zeleň, byly provedeny terénní úpravy - a to i mimo areál.
V ČEM JE PROBLÉM
Firma uložila odpad, údajně určený pro zpracování, na pozemcích patřících obci bez jakéhokoliv smluvního vztahu či svolení obce. Tomáš Kubín z obce Hůry říká: "Především by stálo za upřesnění to, že údajné dovezení 300 balíků textilního odpadu je fáma, které se média drží jako klíště. Ve skutečnosti byl dovezen především směsný komunální odpad z Rakouska či Německa." Firma Profiakont využívá pozemky obce neoprávněně, skladuje na nich stovky a tisíce tun odpadů, částečně pocházejícího z německy hovořících zemí, a provádí na nich terénní úpravy, které místy znamenají navezení vrstvy zeminy, odpadu a stavební suti mocnosti více než tří metrů. Je zřejmé, že se tyto skutečnosti dotýkají majetků soukromých osob i státu.
Výzvy k vyklizení a uvedení do původního stavu, které firmě adresovala obec, zůstaly bez odezvy. Na webu obce se říká: "Měli bychom teoreticky jedinou možnost - s firmou uzavřít dodatečně nájemní smlouvu na dobu do desátého června, do níž se zástupce firmy zavázal odpady odstranit. Smlouva by obsahovala výraznou penalizační doložku pro případ nedodržení závazku. Domnívali jsme se, že jedině takovým způsobem přimějeme Profiakont k vyklizení. Zdá se ale, že dotčené orgány státní správy vnímají tento krok jako legalizaci stavu a je zřejmé, že by obec se svým problémem zůstala úplně sama. Proto smlouva nebude uzavřena, koneckonců nebyla nikdy ani projednána, natož sepsána."
Zabrání pozemků není jediný problém. Těžká nákladní auta, která naváží a odváží odpad, jezdí přímo středem obce. Trpí tím povrchy komunikací, které na takový provoz nejsou dimenzovány. Uskladněné odpady snižují hodnotu pozemků v okolí, nezajištěné a volně ložené odpadky rozfoukává vítr z areálu po širokém okolí. Do budoucna může být vážným problémem také sanace pozemků po odstranění navezeného odpadu.
JAK SE BRÁNIT
Podívejme se opět na web obce: "Naše obec ve svém katastru nechce podnikatelské aktivity, pokud fungují takovým způsobem, ale neumí se sama bránit. Obec s rozpočtem necelé čtyři milióny ročně nemá možnost platit právní zastoupení a nedisponuje aparátem úředníků. Přesto se zdá, že si dovede opatřit více informací než ti, kterých by to mělo být povinností." Do věci se vložil i hejtman Jihočeského kraje Jan Zahradník, který se snažil řešení situace nějak podpořit. Na schůzce, kterou svolal, se zástupci obce, kraje a inspekce dohodli, že krajský úřad zruší firmě Profiakont všechny zbylé souhlasy k nakládání s opady, Obecní úřad Hůry podá žalobu na vyklizení pozemku a trestní oznámení na firmu Profiakont a Česká inspekce životního prostředí okamžitě zahájí na místě skládky šetření a shledá-li k tomu důvod, uloží firmě Profiakont opatření a lhůty pro sjednání nápravy.
Počátkem ledna začala firma oplocovat protiprávně zabraný pozemek s uloženým odpadem. Po výzvě starostky přijela policie která tvrdila, že nemůže zasáhnout, protože pozemek není zaměřen. Odstranění plotu trvalo několik dalších dní.
Mezitím firmu zažalovali majitelé podílů na parcele o rozloze více než 2000 čtverečních metrů a soud vyhráli. Podle rozhodnutí musí firma vyklidit soukromé pozemky, na kterých si udělala smetiště. V minulém roce se přitom prokurista firmy s vlastníky dohodl, že jejich pozemky i s odpadky koupí, a podepsal s nimi dokonce kupní smlouvu. Peníze ale dosud nezaplatil, a vlastnictví v katastru se tedy nezměnilo. Společnost Profiakont již dostala pokutu ve výši 296 000 Kč za podobný případ a totožný odpad v obci Vráto. Neoprávněně uložené balíky údajně určené k dalšímu zpracování se z katastru této obce ale jenom přesunuly o několik kilometrů dál - do Hůr. Soud již kvůli dluhům nařídil exekuci prodejem majetku podniku. Krajský úřad, Odbor životního prostředí, zemědělství a lesnictví také vydal exekuční výzvu, jíž znovu vyzval firmu Profiakont, aby odpady uložené mimo areál odklidila s termínem do 28. 2. 2007. Prokurista firmy se podle zástupců obce nechal slyšet, že firma jde do konkursu a odpady zůstanou, kde jsou. Pokud pozemky nevyklidí, bude zbylý majetek dál zabavovat exekutor. Když nepochodí, zůstanou vlastníkům pozemku odpady na věčné časy.
Ředitel oblastní pobočky České inspekce životního prostředí v Českých Budějovicích uvedl v tisku, že z dosavadního šetření vyplývá, že v Hůrách porušen zákon o odpadech nebyl. Nicméně inspektoři zjišťují další okolnosti a je možné, že sankce budou vyměřeny. Poznamenal, že odpad v okolí provozovny na pozemcích v Hůrách je spíše problém majetkoprávní. Nicméně jsou v obci skladovány směsné odpady na pozemcích bez jakéhokoliv zabezpečení. Tomáš Kubín dodává: "Samozřejmě že jde také o majetkoprávní spor. Ale nemuselo by k němu vůbec dojít, kdyby se na konání firmy Profiakont nahlíželo podle zákona o odpadech, který je zde očividně porušován tak flagrantně, že by se to mohlo uvádět v učebnicích."
Jarmila Šťastná
Podrobnosti ke kauze naleznete na http://www.hury.cz/profiakont/profiakont_main.html