01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Co s použitými tonery?

Chtěli bychom se vhodným ekologickým způsobem zbavit použitých tiskařských tonerů - čím dál tím častěji se s podobnými dotazy setkává i Česká inspekce životního prostředí.

Na internetu nabízejí tyto služby různé firmy např. jako recyklaci, sběr či zpětný odběr. Přicházejí i další dotazy: Dojde-li k likvidaci toneru jako ostatního odpadu, jak prokážeme, že se nejedná o nebezpečný odpad? Kdo nese odpovědnost za nakládání s použitými tonery a kam je musíme umístit?

Především je třeba si ujasnit, kdy se věc stává odpadem a kdy zůstává stále výrobkem, po renovaci opět použitelným. Zjednodušeně je věc odpadem tehdy, když ji odložíte jako nepotřebnou, tedy zbavujete se jí, nebo máte z objektivních důvodů povinnost se jí zbavit. V případě tonerových kazet vyjmutých ze zařízení, jsou-li určeny k novému naplnění (což je u výrobku zpravidla uvedeno) a vy jako zákazník chcete tuto možnost využít, se o odpad nejedná. Některé tonerové kazety mohou být takto plněny zhruba 2-3 krát.

SMLUVNÍ DOHODA

Co dělat v případě, že tonerová kazeta není opakovatelně použitelná? Vhodným způsobem, jak se zákazník může zbavit tonerových kazet, je smluvní dohoda s dodavatelem, kdy zde bude uvedeno, že upotřebené tonerové kazety jsou formou servisní dodávky nových tonerových kazet brány zpět dodavatelem. Dodavatel pak sám usoudí, které tonery lze ještě znovu naplnit a použít a které mají být vyřazeny. Tonery k vyřazení pak tento dodavatel sám zařadí, jakožto původce, pod konkrétní katalogové číslo odpadu a dále s nimi nakládá v souladu s povinnostmi stanovenými v § 16 zákona o odpadech. Pokud zákazník takovouto dohodu s dodavatelem nemá, je nutné, aby vznikající odpadní tonery sám zařadil dle katalogu odpadů jako konkrétní druh odpadu. V takovém případě je původcem tohoto odpadu. Na tento status jsou potom opět navázány základní povinnosti plynoucí z § 16 zákona o odpadech. Tedy na dotaz, kdo nese odpovědnost za nakládání s odpadními tonery, odpovídáme - původce odpadu, a to až do doby předání tohoto odpadu oprávněné osobě ve smyslu zákona o odpadech (zařízení ke sběru či výkupu odpadů, zpracovatel apod.).

ZAŘAZOVÁNÍ PODLE KATALOGU

Co se týká zařazování odpadních tonerů jakožto odpadu, je nutné říci, že způsobů jejich zařazení podle katalogu odpadů je několik. Závisí na několika faktorech, jako jsou proces, ve kterém jsou tonery používány, vlastnosti náplní, znečištění tonerů jinými látkami, apod. Podle skutečných vlastností mohou být tonery zařazeny jak do kategorie odpadů ostatních, tak do kategorie nebezpečných.

Jak má firma, které odpadní toner vzniká, prokázat, zda toner nemá nebezpečné vlastnosti? Existují dvě varianty. Pokud výrobce prokazatelně deklaruje, že nový výrobek neobsahuje žádné látky, které by mohly naplňovat definici nebezpečnosti podle zákona o odpadech, pak je zde objektivní předpoklad, že ani odpad vzniklý vhodným používáním tohoto výrobku nemá nebezpečné vlastnosti. Pokud výrobce takovou informaci neposkytuje, zákon o odpadech zná objektivní způsob jak obecně ověřit, zda jakýkoliv odpad je, či není nebezpečný. Toto ověření provádí pověřená osoba ve smyslu zákona o odpadech.

Toto ověření je však poměrně nákladné a pro samostatného původce odpadních tonerů nemá z ekonomických důvodů většinou smysl (malé množství produkovaného odpadu). Zde je vhodnější takovýto odpadní toner, u kterého není možné objektivně na základě informací od výrobce vyloučit nebezpečné vlastnosti odpadu, zařadit jako odpad nebezpečný a takto s ním i nakládat.

Na závěr k tomuto tématu můžeme uvést ještě způsob, jakým s odpadními tonery mohou nakládat občané jakožto fyzické osoby. Sama nepodnikající fyzická osoba není podle zákona o odpadech původcem odpadů, v tomto případě je původcem příslušná obec. Občan pak nakládá s odpady, které mu vznikají, podle pokynů příslušné obce, které jsou stanoveny v obecní vyhlášce.

Ing. Petr Havelka

Česká inspekce životního prostředí

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down