Dubajská společnost Neutral Fuels vyrábí biopalivo z přepáleného kuchyňského oleje, který jí dodává fastfoodový řetězec McDonald’s. Píše o tom web televize CNN. Podle globálních odhadů totiž vyprodukuje silniční doprava víc než třetinu všech emisí oxidu uhličitého. Velký podíl na tom mají kamiony poháněné naftou. Právě pro tato vozidla vyrábí firma nový druh paliva.
Firma podle webu CNN založila v Dubaji první rafinérii s biopalivy na Středním východě už v roce 2011. “I když jsme velmi nadšení z vývoje elektromobility s USA a Číně, v oblasti elektrických nákladních aut to ale tak skvělé není," řekl generální ředitel a zakladatel společnosti Neutral Fuels Karl Feilder s tím, že i nákladní vozidla potřebují nějaký čistší pohon.
Použitý olej z kuchyní rychlého občerstvení se smíchá s metanolem, čímž se podle Feildera změní jejich molekulární složení, a vzniká nová látka, tedy bionafta. Po procesu čištění se může konečný produkt rovnou užívat ve vozidlech, kde při spalování údajně nenechává žádnou uhlíkovou stopu. Pro využití této bionafty podle něj není nutné auta nijak upravovat. Tento takzvaný cyklonový reaktor může podle údajů firmy přeměnit 100 % oleje na bionaftu. Společnost proto žádá o patent.
“Celá naše logistická flotila je poháněná naším vlastním stolním olejem,” uvedl generální ředitel společnosti McDonald’s ve Spojených arabských emirátech Walid Fakih. “Na bionaftu jsme ujeli víc než 14 milionů kilometrů, což nám umožnilo snížit emise CO2 o více než 12 000 tun,” dodal Fakih. Společnost dodává také biopaliva pro školní autobusy nebo generátory.
Fiedler odhaduje, že jeho společnost recykluje 10 % odpadního kuchyňského oleje v celé Dubaji. Výrobou však pokryje údajně pouze 0,25 % místní spotřeby nafty. Firma ale s rozvojem problém nemá, neboť těží z aktivní státní podpory, jako je třeba poradenství a pomoc při zajišťování licencí. Celá země se totiž zavázala k tomu, že bude do roku 2050 využívat čisté energie ze 75 %. *
(red)