Zisk z prodeje křemíku, rozpouštědel nebo komunálního odpadu, roční úspory 227 tun CO2 a více než milion korun, podpora při zavádění technologie recyklace a při optimalizaci prevence vzniku plastového odpadu. To je jen ukázka výsledků cirkulárních odpadových skenů, které pro společnosti vytváří odpadové tržiště Cyrkl. Jak skeny fungují? A kolik díky nim firma ušetří?
Odpady mají svoji hodnotu, ale objevit ji, vyčíslit a zhodnotit není snadné. Na tomto principu fungují cirkulární odpadové skeny. Odpadoví experti z Cyrklu hodnotu odpadů analyzují a spočítají úsporu finanční i emisní. Tyto služby využily firmy, jako je SIKO, Siemens nebo Mattoni, a neustále se připojují další.
Tři druhy skenů nabízí individuální poradenství
Odborníci na odpadový management z Cyrklu vytvořili tři druhy skenů. První z nich, info sken, pracuje zcela samostatně a automaticky. Po vložení odpadového hlášení ISPOP algoritmus vygeneruje závěrečnou zprávu.
Výsledkem druhého druhu skenu – základního – je podrobný přehled odpadových toků, doporučených možných úspor a oblastí, na které se zaměřit. Odpadový expert následně během konferenčního hovoru doporučí implementaci nových technologií do výroby nebo oslovení potenciálních obchodních partnerů.
Třetí, kompletní sken, nabízí jako výsledek třítýdenní analýzy konkrétní výčet finančních úspor a úspor CO2, verifikaci výsledků se státní správou i aktuální situací na trhu, představení výsledků podnikovému ekologovi, osobní návštěvu člena Cyrkl týmu ve firmě a pomoc s realizací konkrétních opatření.
„Poslední druh skenu zahrnuje i srovnání s konkurencí ve stejném odvětví, což je zásadní znalost, která zefektivňuje plánování nebo inovaci výroby. Jedná se o takzvaný scoring − stupnici cirkulárního odpadového hospodářství s maximálním počtem 10 bodů,“ vysvětluje autor mnoha skenů a odpadový expert Vojtěch Pilnáček a dodává, že kromě precizního a profesionálního rozboru výrobního procesu nabízí Cyrkl i legislativní podporu a poradenství.
Tuny ušetřených emisí a miliony uspořených korun
Příklady úspěšných hotových skenů hovoří za vše. Celosvětově uznávaná společnost si vybrala kompletní sken a celkově produkovala téměř tři tisíce tun odpadu ročně. Největší zastoupení zde měly kabely, které firma prodávala zahraniční společnosti na recyklaci. Tým Cyrklu během skenu navrhl kabely přímo ve firmě drtit a znovu využívat, tímto by společnosti přibyl zisk ve výši více než 14 milionů korun. Stejným způsobem Cyrkl analyzoval další desítky druhů odpadů. V případě aplikace všech doporučení společnost ušetří 32 milionů korun.
Jedna z nejvýznamnějších strojírenských firem v Česku produkovala za rok téměř šest tisíc tun odpadu, ve většině kovy, tedy velmi hodnotný odpad. Experti z Cyrklu navrhli změnit odběratele strusky a kalu, čímž by společnost ušetřila 130 tisíc korun ročně a téměř 10 tun CO2. Jakmile společnost zavede všechny návrhy a inovace ve výrobě, ušetří celkem 600 tun CO2 a dva miliony korun.
Základem je promyšlená metodologie
„V cirkulárním odpadovém skenu analýza začíná detailním rozborem hlavních odpadových a materiálových dat, která má každá společnost produkující více než sto tun odpadu ročně k dispozici. Analýza materiálových toků ukazuje současné zařazení podle typu odpadu a jejich zhodnocení podle kategorie odpad, neodpad, vedlejší produkt výroby,“ říká Vojtěch Pilnáček.
Následuje analýza finální destinace odpadů a potenciál materiálu směrem ke znovupoužití, recyklaci, upcyklaci či energetickému využití. Součástí tohoto kroku je verifikace. Cyrkl komunikuje s Ministerstvem životního prostředí nebo krajskými úřady. V další fázi dochází k výpočtu environmentálních a ekonomických dopadů.
Na závěr je představeno celkové zhodnocení a doporučení pro jednotlivé komodity. Kromě finálního seznamu dalších potřebných kroků se nabízí rovnou zobchodování na největším digitálním odpadovém tržišti v Evropě Cyrkl.com.
Zbývá představit toho, kdo za vším stojí
Digitální odpadové tržiště Cyrkl využívá 3500 firem, díky kterým greentech startup předal k dalšímu využití za rok a půl své existence 52 tisíc tun odpadu a ušetřil 155 tisíc tun CO2.
„Snažíme se o fungující cirkulární ekonomiku, spojujeme producenty odpadu s recyklátory. Využíváme k tomu technologie, analýzu dat a strojové učení, odtud tedy označení greentech,“ představuje tržiště jeho zakladatel Cyril Klepek.
Cyrkl nyní dokončuje mobilní aplikaci a distribuuje své technologie i do zahraničí. Už od konce minulého roku na tržišti obchodují společnosti z Česka, Polska, Rakouska, Německa, Švýcarska, ale i dalších 60 zemí ze všech koutů zeměkoule.
Ve svém portfoliu klientů má tržiště i velmi zvučná jména, jako je Lidl, Škoda Auto, Ikea, Skanska, Kaufland a mnoho dalších. Ovšem nechybí ani drobní podnikatelé a recyklátoři, kteří jsou zásadním článkem přeměny světového průmyslu na udržitelnou cirkulární ekonomiku.
Cyrkl.com*