Čína a Rusko předložily Japonsku technické dotazy, které se týkají plánu Tokia vypouštět radioaktivní vodu z jaderné elektrárny Fukušima do Tichého oceánu. Čínské ministerstvo zahraničí uvedlo, že Japonsko by s ohledem na obavy sousedních zemí mělo okamžitě své plány na vypouštění vody zastavit a zahájit diskuzi o možných způsobech bezpečnější likvidace.
Fukušimskou elektrárnu v roce 2011 vážně poškodilo zemětřesení a cunami. S plánem Japonska na vypouštění kontaminované vody v červenci vyjádřila souhlas Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), podle níž je záměr Tokia v souladu s celosvětovými standardy a bude mít jen zanedbatelný radiologický dopad na lidi a životní prostředí.
Vypouštění potrvá desítky let
Kontaminovanou vodu, pro jejíž uskladnění v areálu Fukušimy začíná docházet místo, bude Japonsko do oceánu vypouštět postupně, a celý proces tak bude trvat 30 až 40 let. Voda se před vypuštěním do moře pročistí, takže v ní zůstane jen radioaktivní tritium, jehož koncentrace má být velmi nízká. Podle japonských médií by proces vypouštění mohl začít již koncem tohoto měsíce.
Plány už dříve kritizovala také Severní Korea. Pchjongjang odsoudil "nerozumné chování MAAE, která aktivně podporuje a usnadňuje Japonsku plánované vypouštění jaderně znečištěné vody, což je nepředstavitelné". Toto vypouštění vody bude mít "fatální negativní dopad na lidské životy, bezpečnost a ekologické prostředí", uvedlo prohlášení severokorejského Ministerstva životního prostředí.
Citlivá politická otázka
Jihokorejští zákonodárci v zase kritizovali přezkum MAAE, který podle nich zanedbává dlouhodobé dopady vypouštění kontaminovaných vod na životní prostředí a zdraví. Krok také podle nich může vytvořit nebezpečný precedens, který může povzbudit další země k ukládání jaderného odpadu do moře. Vyzvali Japonsko, aby ve spolupráci se sousedními zeměmi našlo bezpečnější způsoby nakládání s odpadní vodou, včetně případné snahy o dlouhodobé skladování na pevnině.
Bezpečnost radioaktivní vody je už několik let citlivou otázkou ve vztazích mezi Soulem a Tokiem. Obě země se navíc v posledních měsících snaží napravit vztahy, které jsou napjaté kvůli historickým křivdám, a naopak společně postupovat například v otázce Severní Koreje nebo Číny.*
-čtk-