Chlumětín ve Žďárských vrších vyhrál v soutěži Komunální projekt roku v kategorii „ekologický projekt“ se svým počinem čistírny odpadních vod na principu mechanicko-biologické čističky a přírodního mokřadu. Patronem projektu je zastupitel a někdejší starosta Jiří Vaníček, který jezdil na přednášky a besedy s projektanty, zjišťoval informace, sháněl peníze a dotáhnul projekt k úspěšnému fungování.
Čistírna dokonale zapadá do chráněné krajinné oblasti
„Já nikdy nebudu velký řečník. Vždycky raději půjdu a udělám to,“ říkal prý často Jiří Vaníček svému nástupci Ondřeji Pavlíkovi, který po něm převzal funkci starosty. A každý, kdo Jiřího Vaníčka poznal a měl možnost s ním mluvit o jeho práci, jistě musí souhlasit.
Stavba zahrnuje čistírnu pro 250 obyvatel a je řešena jako vegetační a koncipovaná sestava propojeného mechanického a biologického stupně. Mechanickým stupněm je anaerobní separátor s hrubým předčištěním. Biologickým stupněm je soustava vertikálního filtru s vegetací a stabilizační nádrží.
Mokřad má pak za účel zpomalit odtok vyčištěné odpadní vody do vodního toku, část z ní také odpařit a také dočistit dešťové vody, které se předčišťují v lapáku štěrku a třech nádržích před samotným mokřadem.
Čistírna neruší vzhled krajiny a dokonale zapadá do chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy, kam patří celý Chlumětín i jeho okolí. Kolem vertikálních filtrů a kalových polí jsou osázené mokřadní rostliny, které navíc pomohly zlepšit biodiverzitu a mikroklima.
Porotu zaujalo mimo jiné i to, že taková čistírna by mohla vzniknout i v jiných obcích, které mají podobnou polohu a umístění jako Chlumětín. Má totiž minimální náročnost na údržbu a provoz a může inspirovat i vesnice s omezenými rozpočty. Celkově vyšla čistírna na 16 400 640,38 Kč. Z toho pomohla dotace Kraje Vysočina 1 584 545 Kč, dotace Ministerstva zemědělství 11 092 000 Kč a zbylé 3 724 095,38 Kč dodala obec z vlastních zdrojů.
Několik různých variant
Najít ideální řešení pro obec přitom nebylo vůbec jednoduché. Podle Jiřího Vaníčka připadly v úvahu nejprve kořenové čistírny, jejichž možnosti jezdil studovat na přednášky univerzit. Tento nápad se však nelíbil správcům místního povodí. Hledal proto další možnosti a zval do Chlumětína různé odborníky, až našli ve spolupráci s VUT v Brně, ochránci přírody a vodohospodáři proveditelné řešení. „My jsme tu nechtěli žádné čerpadlo. To totiž našlehá odpad a ten se potom špatně dočišťuje. Tady to teče samospádem a není tu proto potřeba žádná elektrika,“ vysvětlil Jiří Vaníček, který při plánech myslel i na dalekou budoucnost. Podle něj je totiž čistírna schopná se propojit i s oddílnou kanalizací, která by samostatně odváděla splaškové odpadní vody do čistírny a srážkové vody do vodních toků. Tu sice obec v dohledné době nechystá, nicméně už teď je vedení Chlumětína připravené i na tuto variantu.
Zajímavostí této lokality je také to, že na sousedních pozemcích chová soukromý majitel koně, kteří mají do areálu čistírny a mokřadů volný přístup. Postupně spásají trávu a podílí se tak na údržbě zeleně.
„Naši předci v devadesátých letech vybudovali v naší obci nový vodovod. V něm nám dodnes teče voda, která má tak dobré výsledky, že má status vody kojenecké. A pro nás je velkou ctí, že tuto vodu, kterou si odebereme z přírody, tam zase vyčištěnou můžeme vrátit zpátky. To je to gros, proč jsme to dělali,“ dodal současný starosta Chlumětína Ondřej Pavlík.*
Anna Soldatova