01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

CHCE TO PENÍZE A NADŠENÍ

Aktivita uherskohradišťské Školy MESIT, o. p. s., která vzdělává žáky s nedokončeným základním vzděláním, je všeobecně známá. V chráněné dílně této speciální školy zdravotně handicapovaní absolventi rozebírají staré elektrospotřebiče a recyklují tak značné množství druhotných surovin. V létě tohoto...

Aktivita uherskohradišťské Školy MESIT, o. p. s., která vzdělává žáky s nedokončeným základním vzděláním, je všeobecně známá. V chráněné dílně této speciální školy zdravotně handicapovaní absolventi rozebírají staré elektrospotřebiče a recyklují tak značné množství druhotných surovin.

V létě tohoto roku byla dosavadní "recyklace na koleně" nahrazena řešením na evropské úrovni. V chráněné dílně byla vybudována celkovým nákladem 15 mil. korun komplexní linka na recyklaci elektrospotřebičů. Dotace Státního fondu životního prostředí přitom činila 8,7 mil. Kč, zřizovatel linky, Mesit holding, investoval kromě samotné výrobní haly ještě 6,3 mil. Kč.

Ojedinělé chráněné pracoviště vzniklo v situaci, když Škola Mesit hledala uplatnění pro absolventy svého učiliště. Jednalo se většinou o mladé lidi, absolventy zvláštní školy nebo bez dokončené školní docházky, se změněnou pracovní schopností a zdravotními problémy. Ačkoliv vlastnili výuční list, nebylo možné pro ně najít v okrese jakékoliv zaměstnání. PaedDr. Jaroslav Brabec, ředitel chráněné dílny, uvedl: "Tito lidé mohou dělat jen velmi málo činností. Často nejsou schopni příliš velké přesnosti nebo systematické práce. Destrukční činnost při rozebírání elektrospotřebičů jim vyhovuje."

TECHNOLOGIE

Recyklace elektrospotřebičů, z nichž v chráněné dílně převažují staré televize, je a zřejmě vždycky bude výhradně ruční prací.

Na počátku linky je pracovník, který zavzdušní a vysaje obrazovku, aby tak předešel prašnosti. Televize pak putuje po pásu dál k jednotlivým pracovníkům, kteří z nich vybírají jednotlivé součástky, "vycvikají" dráty a kondenzátory, až zbude jen prázdná bedna.

Sami však součásti netřídí - posílají je pásem do třídícího centra. Je to kulatý stůl s pomalu se otáčejícím pásem. U něj jsou čtyři pracoviště a další pracovníci zde "vyzobávají" jednotlivé frakce a házejí je shozy do velkých kontejnerů.

Celá linka je přitom vymyšlena tak, aby práce zvládli lidé se zdravotními problémy. Například nic nepřenášejí - vše se přesunuje po pásech. Linka byla inspirována německými modely, je však první svého druhu na našem území.

Dosud zpracovávala dílna ročně kolem 10 000 elektrospotřebičů, avšak její kapacita dosahuje až 25 tisíc kusů, zavedením druhé směny by bylo možné ji zdvojnásobit.

EFEKT

Vytříděné složky prodává chráněná dílna jako druhotné suroviny. Výtěžnost není na první pohled příliš velká: jeden televizor obsahuje 12 dekagramů mědi. Při objemech, které dílna zpracovává, jde však množství zachráněných druhotných surovin do tun.

Kromě převažujících televizí dílna recykluje všechny další domácí spotřebiče (kromě ledniček), také silnoproudá a slaboproudá zařízení včetně rozvaděčů, telefonní ústředny a další průmyslové spotřebiče.

Problémem je přísun vyřazených spotřebičů. Ředitel chráněné dílny říká: "Donedávna jsme spotřebiče rozebírali doslova na koleně, tak nám dodávky stačily. Teď jsme ale schopni rozebrat 100 kusů denně a začínáme pociťovat nedostatek starých spotřebičů. Je to tím, že jsme dražší než skládka. Uložení televize na skládku stojí obec maximálně 1,0-1,5 korun za kilogram. My musíme účtovat 4,5-5,5 korun za kilogram, aby si pracovníci na sebe alespoň vydělali, i když pracují za minimální mzdu."

Vyřazené spotřebiče se vyplatí svážet maximálně ze vzdálenosti kolem sta kilometrů. Potom už je odvoz do recyklační dílny příliš nákladný a obce by na něj doplácely, nehledě k negativním ekologických vlivům této dopravy. Proto by na území České republiky mohlo být rozmístěno podobných dílen několik. Ministr životního prostředí Miloš Kužvart tuto myšlenku při návštěvě recyklační linky podpořil.

PaedDr. Jaroslav Brabec dodává: "Dokud zákon nedonutí obce, aby sebrané domácí spotřebiče vozily k recyklaci, nebude to lepší. V novém zákoně to sice již uvedeno je, ale spíše jako doporučení. Recyklace tam není stanovena jako povinnost, rovněž nejsou zavedeny odpovídající sankce".

PODÍL VĚDY

Řada technických problémů při zpracování elektronického odpadu je řešena ve spolupráci s Vysokým učením technickým Brno. Jde především o obrazovky, které se obvykle pouze drtí a používají se například do stavebních podsypů. V chráněné dílně se dopracovávají novou technologií, při níž se rozřízne čelní část a kónus.

Z čelní části se odsaje luminofor a sklo se důkladně vyčistí. Tento postup je efektivní, neboť obrazovky jsou vyrobeny z vysoce kvalitního speciálního skla, které - jestliže je vyčištěno - je možné znovu zpracovat (od Mesitu je bude odebírat STV Glass ve Valašském Meziříčí). Luminoforu s vysokým obsahem těžkých kovů je v televizní obrazovce jen několik gramů, takže není problém ho uložit na dobře zabezpečenou skládku. Pracovníci VUT Brno již však připravují technologii jejich recyklace.

Kónusy obrazovek jsou pokryty vrstvou uhlíku a napařeným hliníkem, zajištěným akryláty, proto je mechanicky obtížné vrstvu sundat. Oplachem ve speciálním roztoku je však možné dosáhnout, aby byly velmi čisté a opět schopné recyklace.

Největší problémy má zatím dílna s bednami od recyklovaných televizí. Z dřevěných vyrábějí pracovníci dílny ptačí budky. Plastové bedny od novějších televizí často představují tak pestrou směs různých plastů s přísadou barviv a plniv, že není možné je recyklovat a vyvážejí se na skládku. Změna by měla nastat, až začnou přicházet novější typy spotřebičů, které již díky směrnicím Evropské unie mají vyznačeny číselné kódy pro materiál, z něhož jsou vyrobeny.

"Efekty nejsou jenom ve vytříděných surovinách," konstatuje PaedDr. Jaroslav Brabec, "jsou i v tom, že u nás pracují lidé, které by jinak nebylo možno zaměstnat. Zatím je jich 28, ale plánujeme rozšíření na 40 pracovníků."

- dk -

FOTO ARCHÍV

Množství druhotných surovin za období 1995-1999

(v tunách)

1995 1996 1997 1998 1999 celkem

Měď 0,000 1,271 17,278 7,958 9,064 35,571

Hliník 0,075 0,012 2,500 1,004 1,391 4,982

Železo 6,850 12,380 90,660 94,440 48,660 252,990

Kontakty 0,000 0,700 1,965 1,084 0,142 3,891

Ostatní 0,075 0,140 3,176 3,972 0,503 7,866

Trafa 0,150 0,110 8,504 5,556 8,020 22,340

Motory 0,020 0,025 2,060 3,130 0,635 5,870

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down