Za první polovinu roku 2022 předali lidé k recyklaci přes 1100 tun přenosných baterií, o 11 % více než za stejné období v roce loňském. Uvedla to společnost Ecobat, která se stará o vysloužilé baterie. Již z 13 kusů vybitých tužkových baterií je možné vyrobit jedny kovové brýlové obroučky, materiál ze 400 baterií dá život novému saxofonu.
Například ze 100 kilogramů baterií lze získat téměř 75 kilogramů druhotných surovin. Z tužkových baterií se jedná o železo, zinek, mangan, nikl a měď. Z dalších typů baterií se pak získávává lithium, kobalt, stříbro atd.
Za loňský rok se v České republice ve sběrných místech posbíralo téměř 2 tisíce tun odpadních baterií, což v přepočtu znamená více než 80 milionů kusů tužkových baterií. Těch se za prvních šest měsíců v České republice vybralo o 105 tun více než v roce předchozím.
Sběr napříč republikou
Dlouhodobě se do sběru baterií nejvíce zapojují lidé z Vysočiny, Jihomoravského kraje a Hlavního města Prahy. „Výsledky ve zmíněných regionech nejsou náhodné. Jsou výsledkem dlouhodobé a komplexní práce lidí, kteří tématu sběru odpadů věnují velkou pozornost a neustále posouvají možnosti kupředu. Velké poděkování ale patří všem, kteří se do naší společné práce zapojují, napříč Českou republikou,“ řekla Kateřina Vránková, ředitelka oddělení Obchodu a Marketingu ze společnosti ECOBAT. Ve zmíněných třech regionech občané společně již letos vybrali přes 414 tun přenosných baterií.
Stejně jako v předchozích letech i letos patří mezi nejvyužívanější sběrná místa ta, která jsou umístěna v obchodech a prodejních sítích, úřadech a ve firmách. Po celé České republice je téměř 27 000 sběrných míst, do kterých je možné přenosné odpadní baterie ukládat. Všechny vrácené baterie putují do recyklačních společností v Česku nebo Evropě. Ze zpětně získaného materiálu se dále vyrábí nejrůznější výrobky, potřeby pro domácnost, ale i hudební nástroje. Ze surovin ze 120 tužkových baterií je získán materiál pro výrobu zahradní konve, z bezmála 150 baterek může vzniknout i budík.*
-zr-