V prvním pololetí se v České republice podle statistik společnosti ECOBAT, která v ČR zajišťuje sběr a recyklaci baterií, podařilo vytřídit a předat k recyklaci 777 919 kilogramů baterií. Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku je to o 13 % méně. Propad je patrný zejména ve sběru ve firemním sektoru a u škol. Naproti tomu zhruba o 10 % se zvýšilo množství baterií vybraných prostřednictvím sběrných míst v obchodech a na městských a obecních úřadech.
„Na statistikách odevzdaných baterií je patrné, že i do třídění a recyklace se promítají koronavirová opatření. Logicky klesl sběr baterií ve školách, které byly od března uzavřené. Méně je také baterií z průmyslu. Řešili jsme i dočasné výpadky na straně zpracovatelů baterií – recyklačních kapacit. Naopak dobrou zprávou je, že lidé na třídění nezanevřeli a i v době koronakrize baterie dál poctivě odnáší na sběrná místa,“ říká Petr Kratochvíl, jednatel neziskové společnosti ECOBAT.
Plnění kvóty v ohrožení
Tak jako další členské země Evropské unie je i Česká republika vázána kvótou, že minimálně 45 % baterií, které se dostanou do oběhu, musí být předáno k recyklaci. Letos však poprvé od jejího zavedení v roce 2016 hrozí, že nebude splněna. „Předpokládáme, že v druhé polovině roku by mohlo množství vybraných baterií růst, ale zda se ve sběru dostaneme na čísla minulých let, je zatím otevřenou otázkou. Pro nás je však především důležité pokračovat v investicích do bezpečnosti při sběru a skladování baterií. Zejména s nárůstem využívaní lithiových baterií a rozvojem e-mobility se toto téma dostává do centra pozornosti,“ dodal Kratochvíl.
-red-