01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ceny elektřiny podporují využití bioplynu a biomasy

Energetický regulační úřad vydal cenové rozhodnutí, kterým podporuje výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Je tato podpora dostatečně účinná?

Podpora je založena na výkupních cenách, respektive na tzv. zelených bonusech a jejich výše se stanovuje pro každý druh obnovitelného zdroje energie odlišně podle jeho ekonomických parametrů. Ve všech případech je vyšší než je tržní cena (silové) elektřiny z neobnovitelných zdrojů.

VYŠŠÍ VÝKUPNÍ CENY

ERÚ ve svém rozhodnutí zvýšil výkupní cenu za elektřinu jak z biomasy, tak i z bioplynu. V případě cíleně pěstované biomasy se jedná o zvýšení o zhruba 25 %, v případě "zbytkové" biomasy (kategorie 2 - zejména lesní štěpka a sláma) pak asi o 13 %. V případě bioplynu vzrostla výkupní cena ze 3,04 Kč/kWh v roce 2007 na 3,90 Kč/kWh, resp. 3,30 Kč/kWh pro rok 2008, a to v závislosti na druhu biomasy, ze které bude elektřina v bioplynové stanici vyrobena. Tato cena je podle metodiky ERÚ stanovena tak, aby byla zajištěna ekonomická návratnost typického projektu nejdříve v patnáctém roce provozu.

CZ Biom - České sdružení pro biomasu, které se jednání o cenách pravidelně účastní, však upozorňuje, že čkoliv jsou biomasa a bioplyn nejperspektivnějšími obnovitelnými zdroji u nás, dosavadní výše výkupních cen a zelených bonusů v praxi nevedla k rozvoji výroby elektřiny z těchto zdrojů. Pro motivaci zájemců o podnikání odvětví je potřeba nastavit vyšší ceny tak, aby se podařilo vytvořit stabilní odvětví s veškerým zázemím, které k tomu patří. Předlohou takového systému podpory může být Německo.

DVĚ SKUPINY

Poprvé ERÚ kategorizuje výrobu elektřiny z bioplynu do dvou skupin, které lze zjednodušeně rozlišit na zemědělskou biomasu a ostatní biomasu. V rozhodnutí je stanovena podmínka, že vyšší výkupní cena 3,90 Kč/kWh může být uplatněna pouze v případě, že elektřina bude vyrobena nejen z tzv. zemědělské biomasy, ale zároveň více než 50 % ze zpracovaných vstupů budou tvořit rostliny ze zemědělské činnosti. V praxi to znamená, že většinu zpracovávaných vstupů vždy musí tvořit např. kukuřičná siláž nebo senáž z trvalých travních porostů, s jejichž pěstováním, zpracováním a skladováním jsou spojeny vysoké náklady. Stanovení tak vysokého limitu těchto provozně nákladných vstupů může odradit řadu investorů, protože při výkupní ceně 3,90 Kč/kWh bude jejich projekt ekonomicky nezajímavý. S tímto rozhodnutím vyjádřil CZ BIOM svůj zásadní nesouhlas.

Přes proklamovanou podporu výroba z OZE u nás stagnuje a absolutní výše příspěvku na OZE dokonce nadále klesá. V tisku se dokonce objevila tvrzení, že za rostoucí ceny elektřiny mohou příspěvky s výrobou elektřiny z obnovitelných zdrojů. Jak vyplývá z grafu, každý z nás v ceně za spotřebovanou kWh elektřiny letos na výrobu elektřiny z OZE připlatil pouhé dva haléře.

- jhm -

S využitím materiálů CZ Biom

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down