26.10.2020 | 05:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Časopis Odpady: Na Slovensku uvedli do provozu největší bateriové úložiště v zemi

Chytrá baterie v průmyslovém parku v Senci má pomoci k větší energetické soběstačnosti celého areálu. V době zdražování nebo výpadků elektřiny bude sloužit jako záložní zdroj. Baterii brAIn s kapacitou 432 kWh vyvinula slovenská firma v reakci na rostoucí ceny energií a řídí ji umělá inteligence.

Hlavní úlohou tohoto řešení je, zjednodušeně řečeno, nabíjet baterii v době, kdy je elektřiny v síti přebytek, tedy když je levná, a využívat ji v době drahých špiček, kdy je jí nedostatek. Zároveň by tak měla pomoci eliminovat výkyvy v napětí a stabilizovat přenosovou soustavu.

Na projektu prvního smart bateriového řešení spolupracovala technologická společnost FUERGY s dodavatelem elektrické energie G&E Trading, který zároveň i celou investici zafinancoval. Podle investora jde o první krok k transformaci sektoru energetiky. Zařízení uvedli do provozu letos v září po měsíčním testování.

Podle investora nabízely na Slovensku tuto službu dosud pouze elektrárny nebo teplárny, což se promítá i do konečné ceny pro samotné spotřebitele. Dodavatelům elektrické energie by tak baterie měla snížit náklady, nahradit fosilní zdroje energie a šetřit také finanční prostředky celé slovenské přenosové soustavě.

„Ceny elektrické energie před pandemií covid-19 neustále rostly. Bez zásadních změn v elektroenergetice bude po obnovení ekonomiky tento trend pokračovat. Proto jsme hrdí, že se už i na Slovensku můžeme pochlubit moderním bezemisním řešením pro vícero problémů, které momentálně brzdí naši energetiku,“ uvedl Radoslav Štompf, výkonný ředitel FUERGY.

První vlaštovka v Senci

První budovou, jejíž spotřeba energie je regulovaná baterií, se stalo sídlo a sklad logistické společnosti Gebrüder Weiss v průmyslovém parku Prologis v Senci.

Všechny použité technologie a software baterie brAIn jsou od základu vyvinuté technologickou společností. Systém brAIn by FUERGY se s pomocí umělé inteligence učí o energetickém řízení budovy. Získané údaje s daty z externích zdrojů vyhodnocuje, rozhoduje se, a následně autonomně řídí nabíjení a vybíjení baterie, případně lokálně vyrobenou energii, například z fotovoltaiky. Umí také ovládat i energeticky náročné zařízení zákazníka tak, aby byl jejich provoz co nejlevnější. Odběrné místo pak dokáže také chránit proti výpadkům proudu, zabránit překročení rezervované kapacity a spolu s jalovým výkonem ji pomáhá pro odběrné místo i snížit, uvádějí výrobci baterie.

Smart baterie je podle investora možné přepojit i virtuálně. Dosažený kumulativní efekt pak má potenciál pomáhat soustavě v mnohem větším měřítku. Podle vedení společnosti FUERGY by tak mohly obdobné velkokapacitní bateriová úložiště pomoci Slovensku splnit unijní cíle zvyšování podílu obnovitelných zdrojů a snižování emisí.

Bateriová úložiště ve světě

Na velkokapacitní bateriové úložiště sázejí i další státy, většinou však ve spojení se solární elektrárnou. Například letos v květnu podle agentury AP dala vláda prezidenta Donalda Trumpa závěrečné povolení největšímu projektu solární elektrárny ve Spojených státech, která se má nacházet zhruba 48 kilometrů severovýchodně od Las Vegas. Projekt Gemini za jednu miliardu USD (25,5 miliardy Kč) bude zahrnovat právě také bateriové úložiště.

Projekt je společným podnikem australské Quinbrook Infrastructure Partners a kalifornské Arevia Power. Ve spojení s úložištěm pro energii bude jedním z prvních v Nevadě, které bude zahrnovat i baterie schopné dodávat elektřinu i po západu slunce.

Ministr vnitra David Bernhardt uznal, že projekt bude mít nepříznivý dopad na životní prostředí a pouštní živočichy, ale zároveň dodal, že výhody spojené s výrobou energie z obnovitelných zdrojů a kapacitou pro skladování elektřiny převažují nad dopadem na tamní faunu.

Koncem loňského roku se také rozjely přípravy megaprojektu na dodávky solární energie ze severní Austrálie do Singapuru prostřednictvím nejdelšího podmořského vysokonapěťového kabelu na světě.

Společnost Sun Cable plánuje postavit v Austrálii solární farmu na ploše 15 000 hektarů o instalované kapacitě deset gigawattů, bateriové úložiště o výkonu 22 gigawatthodin a 4500 kilometrů dlouhou přenosovou síť do Singapuru. Všechny tři části by měly být největší svého druhu na světě. Singapur by z Austrálie měl dostávat zhruba pětinu dodávek elektřiny, které potřebuje. To by pomohlo snížit závislost země na dovozu zkapalněného zemního plynu. Komerční provoz má být zahájen v roce 2027.

Loni v listopadu dodala společnost JA Solar moduly PERC pro projekt solární elektrárny s úložištěm o výkonu 32MW v japonské prefektuře Hokkaidó. Zařízení je jedním z největších solárních elektráren v regionu a bylo úspěšně připojeno k rozvodné síti. Projekt představuje rozsáhlou aplikaci fotovoltaických technologií a technologií skladování energie a je podle investora důležitým milníkem v podpoře rozvoje obnovitelné energie v regionu. Očekává, že elektrárna bude generovat roční energetický výnos 30 000 000 kWh, čímž se každoročně sníží emise oxidu uhličitého o 24 180 tun. Solární elektrárna s úložištěm energie je vybavena akumulační baterií 10 445 kWh, která se může samostatně regulovat, a zajistit tak stabilní provoz elektrárny ve špičce i mimo špičku. Systém skladování energie zároveň dokáže přizpůsobit výkon pomocí inteligentního řídicího systému založeného na místní poptávce po energii, dále zlepšit spotřebu energie a maximalizovat návratnost investic.*

-red-

 

Článek z časopisu Odpady, č. 10/2020

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down