Časopis Odpady: Ekodesign pro plastové obaly

Z posledních dostupných údajů z asociace Plastics Europe vyplývá, že v roce 2020 bylo v Evropě spotřebováno 49,1 milionu tun plastů, což je o 3,3 % méně než v roce 2019. Na této spotřebě se 40,5 % podílely obalové aplikace. Z plastových typů dominují celkové spotřebě polyetyleny s 15% podílem, následují polypropyleny s 9,7 %, PVC s 4,7 %, PET s 4,1 %, PUR s 3,7 % a polystyreny s 3,0 %.

Proti roku 2019 se zvýšil podíl plastových odpadů na spotřebě o 1,7 % na 29,5 milionu tun. Z tohoto množství bylo 42 % recyklováno, 34,6 % bylo využito energeticky a stále vysoké procento, konkrétně 23,4 % plastových odpadů bylo uloženo na skládky. Celosvětově je situace s odpadními plasty ještě horší, když se recykluje pouze 9 % odpadních plastů, 12 % se spálí a 79 % končí na skládkách nebo volně v přírodě. Nutno konstatovat, že systém cirkulární ekonomiky plastů je stále málo efektivní.

Podle studie z letošního ledna, kterou zpracovala německá Společnost pro průzkum obalového trhu (Gesellschaft für Verpackungsmarktforschung), se v roce 2020 zvýšil podíl opakovaně použitelných (recyklovatelných) obalů pro domácnosti na 81 % a cílový úkol pro rok 2025 ve výši 91 % se jeví jako dosažitelný. Dále studie uvádí, že za rok 2019 bylo zrecyklováno 474 tisíc tun plastových odpadních plastů, oproti 400 tisícům tun v roce 2017. Značný podíl hraje ekodesign se zaměřením na recyklaci. Reservy jsou v nedostatku kvalitního regranulátu použitelného pro aplikace obalů pro styk s potravinami.

Již v září 2017 vydala evropská asociace výrobců plastů, Plastics Europe, brožuru s dlouhým názvem „Plastics Europe´s Views on Ecodesign with Plastics within Circular Economy“. V úvodu jsou uvedeny definice dle ISO standardů, následují popisy a příklady aplikace ekodesignu v obalových aplikacích.

Pro plnění nových recyklačních cílů budou nutné změny v designu samotných obalů. V rámci tzv. ekodesignu výrobků a obalů bude cílem je konstruovat tak, aby během celého svého životního cyklu co nejméně zatěžovaly životní prostředí. Měly by tedy déle plnit svůj účel, být vyrobeny co nejšetrněji, z co nejvíce recyklovaných materiálů. Obal si zároveň musí zachovat svoji ochrannou funkci a podstatné je také to, aby byl snadno identifikovatelný použitý materiál, a to jak pro spotřebitele, tak i pro úpravce a zpracovatele. Na příslušném trhu pak musí pro tyto materiály existovat technologie na jejich další zpracování.

Příkladným využitím ekodesignu je společnost Colgate, která patří mezi přední světové výrobce produktů pro ústní hygienu, osobní a domácí péči a výživu zvířat. Své produkty dodává již téměř 150 let na trh, v současné době do více než 200 států, zubní pasty pod značkou Colgate nebo Elmex.

Každoročně se na světě spotřebuje 20 miliard tub se zubní pastou. Desítky let výrobci používají tuby z kombinace plast a hliník, které jsou optimalizovány tak, aby se tuba dala snadno vyprázdnit a obsah zachovával chuť a obal byl odolný proti fluoridům. Po spotřebování pasty však tyto tuby nelze recyklovat a v množství až 100 tisíc tun ročně končí na skládkách.

Po více než pětiletém vývoji v USA se podařilo dodavateli kosmetických obalů, společnosti Albea, s výrobcem zubní pasty společností Colgate v červnu 2019 dokončit vývoj nové plně recyklovatelné tuby. Hlavní složkou vícevrstvé fólie je vysokohustotní polyetylen (HDPE) v kombinaci s dalšími typy PE. Dosáhlo se vysoké rychlosti při plnění pasty, pohodlné vytlačení obsahu u spotřebitele při zachování žádoucích vlastností pasty. Složení plastů zaručuje bezproblémové třídění v proudu polyetylenu a snadnou následnou recyklaci, což potvrdily testy recyklovatelnosti Asociací pro recyklaci plastů APR v USA.

Novou tubu zavádí na trh společnost Colgate postupně. V Evropě o jejím zavedení informovali v loňském dubnu, když prošla certifikací o recyklovatelnosti společností Recyclass.

Co však zní až překvapivě, že se společnost Colgate rozhodla sdílet technologii výroby a aplikace recyklovatelné tuby se svými konkurenty. Podle vyjádření generálního ředitele společnosti Noela Walace je cílem dosáhnout společné standardy ekodesignu pro aplikaci a recyklovatelnost tuby a přitom vzájemně soutěžit o to, co je uvnitř.

Nejenom na vývoji celoplastové recyklovatelné tubě pro zubní pastu, ale i s výrobci obdobných obalů spolupracuje významný americký výrobce polyetylenu společnost Dow. Koncem roku 2021 Dow oznamuje, že jeho výrobní závody, konkrétně ve Free-portu (USA), v Tarragoně (Španělsko), v Terneuzenu (Nizozemsko), Boehlenu (Německo) a Schkopau (Německo) získaly certifikát ISCC Plus (International Sustainability and Carbon Certification) za implementaci požadavků na ekologicky, sociálně a ekonomicky udržitelnou výrobu.

V květnu 2021 oznamuje další výrobce zubních past společnost Unilever, že od roku 2025 bude používat pouze recyklovatelné tuby pro zubní pastu. První dodávky značek Signal, které představují více než třetinový podíl v jejich portfoliu, byly realizovány ve Francii koncem roku 2021. Aplikují kombinaci s převahou HDPE o tloušťce 220 mikronů. Přechod i na další typy zubních past a další produkty bude ukončen v roce 2025.

V německém odborném časopis K-Zeitung se 15. 12. 2021 vyjádřil Dirk Textor, předseda Asociace pro recyklaci plastů (BVSE), kriticky k jinému, tentokrát nevyhovujícímu ekodesignu pro recyklaci, a to kombinaci papír-plast, například v sáčcích pro pečivo v supermarketech jako náhradu za plastové mikrotenové sáčky. Tento kompozit se tváří jako papír, ale je obtížné, nebo nemožné oddělit plast a papír a zajistit recyklaci. A tak takovéto obaly skončí ve spalovnách nebo na skládkách. Kriticky se k těmto aplikacím stavějí i recyklátoři papíru.

Ekodesign při výrobě plastových obalů musí řešit nejenom funkčnost, ale i recyklovatelnost po skončení aplikační životnosti.*

Ing. František Vörös,

konzultant

Článek z časopisu Odpady, č.03/2022

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down