01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čárový kód a svoz komunálního odpadu

Již druhým rokem mají v Městě Letohrad zaveden svoz papíru, plastů a nápojových kartonů způsobem dům od domu. To znamená, že občan odloží v určený den (každé liché pondělí) sbírané komodity na stejné místo, na které ve středu přistavuje nádobu se směsným komunálním odpadem.

Občané musí dodržovat několik základních pravidel týkajících se především balení a stavu odpadu. Odpady je třeba odevzdávat čisté, vymyté bez zbytků potravin, roztříděné a zabalené (viz rámeček). Jako prospěšná novinka bylo zavedeno používání čárového kódu při sběru. Ten slouží k získávání informací o množství a druzích vytříděného odpadu prostřednictvím čtení čárových kódů při svozu. Z nich se pak vychází při dalším motivování občanů přiznáním slevy z místního poplatku za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů. Čárový kód umožňuje evidovat řadu různých údajů, případně lze porovnávat i množství tříděného odpadu v místních částech či ulicích. V konečném důsledku se díky jeho používání podařilo značně zvýšit podíl tříděného odpadu v Letohradě.

Samotnému sběru dat však předchází rozeslání čárových kódů. Pro tento účel byl vytvořen uživatelsky jednoduchý tiskový formulář pro tisk na samolepicí etikety v generátoru tiskových sestav (MUNIS). Bylo samozřejmě nutné se dohodnout s firmou provádějící svoz a vybrat, který typ se bude používat (CODE 128 A). Samolepky s kódy jsou v rámci úspor rozesílány spolu s poštovní složenkou na úhradu poplatku. Výběrčí místa jsou vybavena čtečkami čárových kódů, stejně jako pracovníci firmy, která svoz vytříděného odpadu zajišťuje. V případě ztráty čárového kódu, nebo pokud občan vypotřebuje dodané množství, obdrží nové kódy přímo na městském úřadě, na finančním odboru. Čárový kód lepí občan na předávaný druh odpadu.

PŘÍNOSY PRO MĚSTO

Třídění odpadů touto metodou je náročnější na čas než svoz kontejnerů, ale to plně nahrazuje kvalita vytřídění. Identifikace pomocí čárového kódu na balíku papíru nebo pytli s plasty a nápojovými kartóny umožňuje zpětně kontrolovat kvalitu třídění. Při porušení čistoty a základních pravidel je občan upozorněn na zjištěné nedostatky a bonus mu není přiznán.

Zajímavý je i pohled na ekonomický přínos pro město. Částka na zavedení systému, včetně zakoupení čtečky čárového kódu a drobných programátorských prací, nepřesáhla 30 tisíc korun. Údaje za minulý rok přitom ukazují, že systém je samofinancovatelný a není třeba jej dotovat z městského rozpočtu. Za vytříděný odpad obdrželo město odměnu 450 tisíc Kč, náklady na svoz tříděného odpadu činily 340 tisíc Kč a náklady na samolepky a jejich tisk zhruba 9 tisíc Kč. Slevy na poplatcích dosáhly výše 61 tisíc Kč.

Množství směsného komunálního odpadu v současné době stále mírně stoupá a jde především o odpady z domácností. Zejména plastové odpady, pokud nejsou tříděny, jsou velmi objemné, ale zároveň lehké. Zavedení systému tedy zřejmě nepřinese meziroční pokles množství odpadu uloženého na skládku (nárůst lze spíše pouze přibrzdit), ale s velkou pravděpodobností přispěje k úsporám na nákladech za dopravu.

Pokud město dosahuje určitých příjmů za třídění odpadů, snaží se je zpět přerozdělit právě těm, kteří se veřejně přihlásili k tomuto systému a odpady poctivě třídí. Cílem je zároveň dosáhnout platební kázně, protože nárok na slevu v tomto systému zanikne tehdy, pokud poplatník neuhradí poplatek v termínu. Občané také dostávají zpětnou vazbu: na složence s předepsanou úhradou poplatku najdou informaci o tom, jak třídili v předchozím roce.

Duchovním otcem myšlenky využití čárových kódů je firma Komunální služby Jablonné nad Orlicí. V Letohradě pak byla myšlenka rozvinuta do bodového systému, zavedení úlevy na poplatku za bod, zavedení čárového kódu na úřadě. Podstatnou podmínkou úspěchu je, že používaný informační systém MUNIS byl schopen akceptovat požadavky uživatelů, přizpůsobit se jim a dále celý systém řídit.

Ivan Kurtev
Město Letohrad,

Jan Janoušek
Komunální služby, s. r. o.,
Jablonné nad Orlicí

Požadavky na třídění a balení odpadů v Letohradě

Plasty se třídí na

Fólie čiré (. polyetylénové, mikroténové, strečové)

PET lahve (všechny barvy včetně víček - zmačkané-sešlápnuté)

Směsný plast (barevné fólie a obaly, fólie a obaly s potiskem, igelitové tašky, kelímky, plastový odpad, který nelze zařadit do předchozích dvou skupin)

Balení: fólie čiré, PET lahve a směsný plast se každé zvlášť dávají do samostatného plastového pytle o minimálním objemu 110 l. Plastové pytle si občan musí opatřit sám, na vlastní náklady. Jsou volně v prodeji a lze je zakoupit v technických službách nebo u firmy provádějící svoz.

Papír se třídí na:

Kartonový papír (vlnitá a hladká lepenka, kartony)

Ostatní papír ( noviny, časopisy, letáky, balicí papír)

Balení: papír občan sváže odděleně do balíku o minimální hmotnosti 10 kg.

Nápojové kartony se dávají do oranžového plastového pytle s potiskem o objemu 80 l.

Tyto pytle obdrží každý občan zdarma na vybraných místech ve městě, např. v technických službách, v prodejnách.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down