01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Brno vyřešilo problém

Osvědčený zastávkový systém Město Brno zavedlo nový systém svozu a nakládání s komunálními odpady od 1. ledna roku 1999. Jeho základem je separace jednotlivých složek odpadu v domácnostech a jejich sběr do označených nádob. Oproti jiným městům a obcím má Brno možnost využít vlastní spalovnu...

Osvědčený zastávkový systém

Město Brno zavedlo nový systém svozu a nakládání s komunálními odpady od 1. ledna roku 1999. Jeho základem je separace jednotlivých složek odpadu v domácnostech a jejich sběr do označených nádob. Oproti jiným městům a obcím má Brno možnost využít vlastní spalovnu komunálních odpadů.

Jedním z významných problémů ve velkých městech je sběr nebezpečných složek komunálního odpadu, který se v Brně podařilo vyřešit.

Na území města probíhal zkušebně sběr vytříděné nebezpečné složky komunálního odpadu mobilním způsobem od podzimu roku 1994. Tehdy byla vybrána městská část Brno - Královo Pole. Sběr nebezpečných odpadů probíhal dvěma způsoby: zastávkovým a dům od domu.

V roce 1995 a 1996 byl mobilní sběr postupně zaveden ve všech městských částech Brna. Vzhledem k časové náročnosti způsobu sběru dům od domu byla dána přednost zastávkovému způsobu.

V současné době probíhá sběr ve všech městských částech a to vždy od pondělí do čtvrtka v odpoledních hodinách. Sběry začínají v únoru, končí v polovině prosince každého roku. V každé městské části je určeno 10 - 12 zastávek, na kterých je možno odevzdat odpady po dobu 15 minut. Častost sběru v jednotlivých městských částech závisí na typu zástavby a na hustotě osídlení.

Propagace sběru drobného chemického odpadu je zajištěna Magistrátem města Brna formou letáčků, nebo informacemi v městských novinách. Na základě dosud získaných zkušeností lze konstatovat, že úspěšnost sběru nebezpečných odpadů (NO) je vyšší v městských částech, ve kterých převažuje zástavba rodinných domků, pak následuje starší typ městské zástavby a nejméně nebezpečných odpadů je odebráno na sídlištích.

Objem sběru nebezpečného odpadu v průběhu let významně rostl: zatímco v roce 1995 bylo sebráno přes 40 tun, o rok později 76 tun, v roce 1997 to bylo téměř 99 tun, v roce 1998 172 tun. V loňském roce dosáhlo množství sebraného nebezpečného odpadu hodnoty 568 tun, odebraných od obyvatel města. Podrobná analýza složení NO sebraného v roce 1999 od občanů je uvedena v grafu.

Tato služba je pro obyvatele Brna zabezpečována pomocí automobilu, na kterém jsou umístěny speciální kontejnery. Jsou opatřeny nádobami, do kterých jsou nebezpečné odpady tříděny dle svých vlastností již při sběru a nemusí se s nimi dále manipulovat.

Občané tak mají možnost odevzdat při mobilním sběru nebezpečných odpadů téměř všechny odpady, které by neměly skončit v popelnicích.

Jde převážně o staré léky, monočlánky, zbytky barev, nepotřebné čistící prostředky, žárovky, zářivky, upotřebené kuchyňské oleje, dále použité motorové oleje, použité autobaterie, staré kosmetické výrobky a mnoho dalších odpadů, které vyžadují jiný způsob likvidace, než je spálení ve spalovně na komunální odpad, nebo skládkování. Některé odpady získané mobilním sběrem jsou poskytovány k dalšímu využití a nevyužitelné odpady jsou termicky zneškodňovány ve spalovnách určených ke spalování nebezpečných odpadů.

Další možnost odevzdání nebezpečné složky odpadu mají občané Brna v sběrných střediscích odpadů. Na území města je jich v současné době bezmála čtyřicet a jsou v provozu převážně v odpoledních hodinách a během sobot a nedělí.

Ve střediscích jsou kromě nebezpečných odpadů od obyvatel odebírány a tříděny i odpady komunální. V roce 1999 byl ve sběrných střediscích shromážděno 48 % nebezpečného odpadu, mobilním sběrem to bylo 52 % z celkového množství.

ZDENĚK NEUFINGER,

DAGMAR MALÁ,

Ecotechniek CZ, spol. s r. o.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down