03.12.2019 | 02:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Brniště mění názor a souhlasí s těžbou na Tlustci

Brniště na Českolipsku změnilo názor a nově souhlasí s obnovením těžby čediče na dva kilometry vzdáleném kopci Tlustec. Spolek Sdružení na záchranu kopce Tlustec chce naopak nadále pokračovat v aktivním odporu proti obnovení těžby, která podle něj bude pro tuto vzácnou lokalitu naprosto destruktivní.

"Veškeré námitky, které jsme podávali a podáváme opakovaně, stále trvají," uvedl v tiskové zprávě předseda spolku Tomáš Řízek. Na Tlustci se těžil čedič už od 70. let 20. století. Protesty proti těžbě začaly v roce 1994, kdy lom patřil dnes už zkrachovalé firmě Beron. Lidé z okolí si stěžovali na vysokou prašnost, provoz aut, hluk a otřesy při odstřelech, které ničily jejich domy. Těžbu čediče o čtyři roky později zastavilo ministerstvo životního prostředí. V letech 2003 a 2004 byla těžba kamene krátce obnovena, pak se ale definitivně zastavila. O obnovu těžby už několik let usiluje firma Kamenolom Brniště.

Brniště je z obcí v okolí kopce jediné, které obnovu těžby podpořilo usnesením zastupitelstva. Těsnou většinou ho přijali zastupitelé obce na svém posledním zasedání. "Vycházeli z platné surovinové politiky České republiky, z materiálů, které byly dostupné. Podpořili tento záměr, který se týká jen zásahu kopce v nějakých deseti hektarech, v současné době už roztěžených, poznamenaných historickou těžbou," uvedl starosta Brniště Michal Vinš.

Podle Vinše jde stále o dobývací prostor. Za podporu záměru by obec měla získat kompenzace, o jejich podobě bude s firmou ještě jednat. Zdůraznil, že rozhodnutí o obnově těžby nevydává obec, ale konečné slovo má báňský úřad. Ten rozhodne na základě udělení výjimek z ministerstva životního prostředí a po splnění závazného platného stanoviska EIA.

Proces obnovy těžby je řadu let ve fázi získání výjimky z ochrany zvlášť chráněných živočichů. Krajský úřad sice výjimku vydal poprvé už v roce 2012, MŽP ale jeho rozhodnutí pokaždé zrušilo. Naposledy letos na jaře. Proti udělení výjimky se odvolávají Jablonné v Podještědí, obec Velký Valtinov i spolky. "Sdružení opakuje, že kromě nevratných škod na samotném vrchu Tlustec, s unikátní biodiverzitou, dojde v případě obnovené těžby k opětné devastaci soukromého majetku vlivem těžební činnosti, tak jako tomu bylo vždy v minulosti. Minulou těžbou došlo k mnohamilionovým škodám na domech občanů na úpatí tohoto kopce," uvedl Řízek.*

(red, ČTK)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down