Britská královská mincovna otevřela novou továrnu na získávání zlata z elektroodpadu

Královská mincovna má ročně zpracovat až 4000 tun desek plošných spojů z elektronického odpadu. Získané zlato by tak mělo snížit závislost na tradiční těžební činnosti a podpořit udržitelnější průmyslové postupy.

Nová technologie

Zařízení o rozloze 3700 metrů čtverečních, které se nachází v jižním Walesu, využívá jako první na světě patentovanou technologii od kanadské společnosti Excir, která extrahuje zlato z desek plošných spojů (PCB), které se nacházejí v předmětech každodenní potřeby, jako jsou televizory, notebooky a mobilní telefony, během několika minut. Technologie Exciru funguje při pokojové teplotě, což vytváří energeticky účinnější a nákladově efektivnější metodu získávání zlata.

Továrna nyní rozšířila inovativní technologii z laboratorní na průmyslovou úroveň a má kapacitu zpracovat až 4 000 tun PCB z elektronického odpadu každý rok. Poskytuje nejstarší společnosti ve Velké Británii nový, udržitelnější způsob získávání vysoce kvalitního zlata. To je již používáno v kolekci luxusních šperků 886 Královské mincovny.

Podle Organizace spojených národů se celosvětová produkce elektronického odpadu každoročně zvyšuje o 2,6 milionu tun. V roce 2022 bylo vyprodukováno rekordních 62 milionů tun elektronického odpadu, což je o 82 % více než v roce 2010.
Nová továrna nabízí udržitelnější řešení této rostoucí ekologické výzvy. Byla navržena tak, aby zajistila, že cenné omezené zdroje budou získány zpět a ostatní materiály budou vhodně zpracovány pro další zpracování.

„Tradiční procesy těžby zlata jsou energeticky náročné a používají velmi toxické chemikálie, které lze použít pouze jednou, nebo pak putují do vysokoenergetických hutí a jsou v podstatě spáleny,“ řekl pro BBC Leighton John, provozní ředitel Královské mincovny. „Přelomovou věcí pro nás je skutečnost, že tato chemie se používá při pokojové teplotě, při velmi nízké energii, je recyklovatelná a velmi rychle získává zlato,“ dodal.

Spolupráce s průmyslem

„Nejen, že zachováváme omezené množství drahých kovů pro budoucí generace, ale také zachováváme odborné řemeslo, kterým je Královská mincovna proslulá, tím, že vytváříme nová pracovní místa a příležitosti k rekvalifikaci pro naše zaměstnance,“ uvedla v prohlášení mincovny její výkonná ředitelka Anne Jessopp.

V rámci svého závazku být lídrem v oblasti udržitelných drahých kovů Královská mincovna také aktivně spolupracuje s hlavními průmyslovými odvětvími, aby pomohla vytvořit první standard Mezinárodní organizace pro normalizaci pro definici recyklovaného zlata. Podle deníku Independent je Velká Británie druhým největším světovým producentem elektroodpadu v přepočtu na obyvatele.

Katalyzátorem těchto změn byl pokles používání hotovosti na celém světě. Začátkem tohoto roku Královská mincovna oznámila uzavření své divize zámořských měn. Všem 230 zaměstnancům byly nabídnuty pozice v nových a rostoucích oblastech podnikání, včetně továrny na obnovu drahých kovů, která jim zajistí pracovní pozice do budoucnosti.*
-sol-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down