01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Briketování kovových odpadů

Briketování jako technologii pro zvýšení hodnoty kovového odpadu využívají producenti odpadu - strojírenské podniky, obchodníci - kovošroty, i koneční uživatelé - slévárny.

Přeměnou sypkých třísek na kompaktní briketu s vysokou měrnou hmotností se zvyšuje výtěžnost materiálu při jeho tavení, snižují se přepravní náklady i množství chladicích kapalin v materiálu a šetří se tak náklady na likvidaci emulsí obsažených v odcházejícím šrotu. Důvodů pro zařazení technologie briketování do výrobního procesu je dostatečné množství, a proto bychom měli přemýšlet o jejím využití. Společnost Briklis, s. r. o., vyrábí dva konstrukčně odlišné typy briketovacích lisů pro lisování kovových odpadů.

BRIKETOVACÍ LISY

Briketovací lisy HLS METAL byly vyvinuty pro lisování kovových třísek z obrábění litiny, oceli nebo barevných kovů a brusných kalů tlakem až 400 MPa. Lisování probíhá ve válcové raznici uzavírané z obou stran lisovacími nástroji. Lisovací tlak v raznici dosahuje až 400 MPa a působí na obě podstavy válcové brikety. Unikátní způsob lisování materiálu zaručuje vysoké, rovnoměrné prolisování materiálu v celém objemu brikety. Průměrná délka brikety je 1,5 x větší než její průměr. Při zpracování litiny je její měrná hmotnost až 5300 kg/m3.

Násypka HLS METAL je většinou plněna šnekovým dopravníkem z velkoobjemového zásobníku materiálu, který je umístěn v blízkosti lisu. Lis je vybaven čidlem hladiny pro snímání materiálu v násypce. Signál čidla hladiny je využit pro řízení provozu lisu i s možností ovládání externího dopravníku materiálu do násypky lisu. Pro dopravu slisovaných briket skluzem do přepravních obalů slouží vibrační žlab. Výška vyústění vibračního žlabu je 900 mm.

Briketovací lisy v provedení BrikStar CM byly vyvinuty pro lisování měkkých kovů, hliníkových a hořčíkových třísek i materiálů s podobnými vlastnostmi tlakem až 140 MPa. Lisování probíhá ve válcové raznici. Vysoké komprese materiálu je dosaženo lisováním proti pevné závoře, která uzavírá lisovací komoru.

Speciální konstrukční řešení závory umožňuje efektivní vytlačování briket hlavním lisovacím válcem po briketovodu k místu skladování. Vytlačování brikety probíhá současně s lisováním. Průměrná délka brikety je 50 mm, měrná hmotnost brikety z hliníkových třísek je od 1500 do 2200 kg/m3.

BrikStar CM je ideální zásobovat materiálem přímo z existujícího systému dopravy třísek od obráběcích center, možné je i manuální plnění nebo plnění prostřednictvím zdvíhacího zařízení, které do násypky lisu vyklápí kontejnery třísek.

KOMPLEXNÍ ZPRACOVÁNÍ

Pro briketování nejsou vhodné všechny materiály. Omezující podmínkou je velikost třísky a její mechanické vlastnosti. Materiály velmi tvrdé a křehké nelze úspěšně briketovat, protože při lisování se třísky rozdrobí a nedojde k jejich vzájemnému propojení.

Problém dlouhých špon tvořících velké chuchvalce je řešitelný použitím vhodného drtiče, který je vybaven zařízením pro vyhazování velkých kusů, pracující zcela automaticky. Za drtičem musí následovat vibrační třídič a dopravník do násypky lisu. Všechna tato zařízení včetně briketovacího lisu jsou vybavena nádrží pro shromažďování chladicí kapaliny s transportním čerpadlem. Snížení obsahu chladicí kapaliny v odcházejícím materiálu je velmi významné. Při zpracování třísek z hlubokého vrtání byl přínos ze získaného vylisovaného oleje dokonce větší než profit z prodeje briket.

Briklis, s. r. o., začala spolupracovat se společností Arboga Darenth ze Švédska, která je výrobce technologie pro manipulaci s kovovým odpadem včetně jeho drcení a odstřeďování. Použití společného know-how nabízí příležitost pro nabídku komplexního řešení pro zpracování kovového odpadu. Z dostupných komponentů je možné sestavit zákaznické řešení technologie, nebo po provedení testů lisovatelnosti navrhnout technologii pro speciální materiály.

- brl -

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down