Biomasa patří k obnovitelným zdrojů energie, které jsou nevyčerpatelné a hlavně šetrné k životnímu prostředí. Mohou významně pomoci ke snížení emisí skleníkových plynů a souvisejících globálních změn klimatu.
Nejdostupnějším zdrojem alternativní energie pro vytápění je dřevo v různé podobě. Jednou z jeho možných forem jsou dřevěné brikety, které se vyrábějí nejčastěji z truhlářských a pilařských odpadů. Technologie briketování využívá mechanických a chemických vlastností materiálů, které se použitím vysokotlakého lisování zhutňují do kompaktních tvarů bez přídavku pojiva. Pro vytvoření vazby mezi jednotlivými částicemi briketovaného materiálu se využívají pryskyřice obsažené v materiálu. Působením vysokého tlaku a tepla se uvolní z buněčných struktur dřeva lignin a spojí tak jednotlivé částice do kompaktní brikety. Základní podmínkou pro výrobu briket je vlhkost materiálu do 15 % a velikost třísek do 10 mm, stébel do 30 mm. Tyto podmínky lze splnit použitím sušárny a vhodného drtiče. Briklis, s. r. o., nabízí technologické linky pro zpracování odpadů, které jsou vlhké a musí se dosoušet.
Technologie briketování je použitelná i pro zpracování jiných materiálů než dřeva. Alternativou jsou například energetické plodiny. Představují souhrnně veškerou cíleně pěstovanou biomasu pro energetické účely, jejich osevní plochy jsou však zatím zcela nedostatečné. Linky BRISUR s kapacitou až 1000 kg/hod. jsou vhodné i pro sušení drcené slámy, energetických rostlin, jako např. energetický šťovík, konopí seté, chrastice rákosová, sloní tráva a jiné. Všechny tyto materiály byly již odzkoušeny ve firmě Briklis nebo jejich lisování proběhlo ve Výzkumném ústavu zemědělské techniky v Praze.
Výhodné je použití odpadu ve vhodné formě bez nutnosti následných úprav. Podobně jako jsou piliny a hobliny z truhláren optimální surovinou pro výrobu briket, stejně vhodné je pazdeří odpadající z výroby přírodních vláken, především lnu a technického konopí. Pazdeří, nalámaný stonek byliny zbavený vláken, je velmi dobře lisovatelný materiál s výhřevností 15-17 MJ/kg, který je úspěšně zpracováván již několik let na Svitavsku a Berounsku.
Dalším vhodným bioodpadem pro výrobu briket jsou slupky semen. Mohou to být makovice, plevy z čisticích stanic osiva, slupky ze semen trav a některých druhů slunečnic. Za určitých podmínek je možné lisovat i obilní šrot. Tento velký rozsah materiálu je možné lisovat na briketovacím lisu BrikStar se šnekovým podáváním materiálu. Způsob dávkování materiálu do lisovací komory šnekem, různé varianty násypky, optimalizace pracovního cyklu řídícím počítačem a další přídavná zařízení umožňují lisům BrikStar vyrábět kvalitní brikety z nejrůznějších materiálů.
Jana Šmejkalová
Briklis, s. r. o.
Obr.