Amerika miluje senzace, a tak není divu, že se nápad Thomase Junka, doktoranda Louisianské univerzity v Lafayette, Ph.D., dostal do novin. Jak by ne, když vyrábí bionaftu z tuku aligátorů.
Sám autor upozorňuje, že nejde o nic nového: "Konverze živočišných tuků na biodiesel funguje už poměrně dlouhou dobu, podstatný rozdíl v mé metodě spočívá v tom, že při ní nevznikají žádná rezidua."
Aligátořího tuku vyprodukují farmy po celém americkém jihu miliony kilogramů, metodu však lze aplikovat na jakékoliv zpracovávané živočišné tuky. Na to už slyší i americké drůbežárny, vepříny a farmy s hovězím, které nepřímo produkují nevyužívané tuky také po milionech, leč v tunách. Junk nahradil běžně používaný dávkovací reaktor průtokovým. V reaktoru se pracuje se "superkritickým metanolem" za vysokého tlaku a teploty, což usnadňuje štěpný proces tuků na tekuté a plynné frakce. V procesu také nevznikají zbytková rezidua, ani katalytické (štěpné) látky. "To je zásadní informace pro budoucí průmyslové využití, kde se musí vyrábět, jak nejrychleji to jen jde," říká autor.
"Dnes existují desítky nejrůznějších postupů jak se dostat k biopalivům," říká Junk. "Moje metoda je jen novým přístupem ke zpracování dosud opomíjených živočišných tuků, vedoucí k jejich dokonalejšímu zužitkování. Tuk navíc nemusí být nějak speciálně upraven, může být využit ve vyloženě surové formě," dodává Junk.
Podle statistických dat z roku 2008 bylo ve Spojených státech amerických vyrobeno na dvě miliardy litrů bionafty, jež měla svůj původ v sóji. Populární přístup k výrobě biopaliv ale naráží na geografické hranice - sóju a řadu dalších bioenergeticky slibných rostlin není možné pěstovat stejně efektivně na severu Států. Další navýšení produkce je navíc kontroverzní, zemědělci, a hlavně sami obyvatelé si často nepřejí, aby na místech vhodných k pěstování potravin vyrůstalo jen "krmení pro auta". O změnu tohoto trendu by se mohly díky Junkově metodě postarat dosud opomíjené živočišné tuky. Na jedné straně nepotřebný odpad, na straně druhé užitečné ekologické palivo. Pilotní program na otestování metody v průmyslových měřítcích hodlá zafinancovat univerzita v Louisianě už příští rok.
Mgr. Radomír Dohnal
Zdroj: www.newswise.com
Živočišné tuky, včetně těch aligátořích, jsou jako zdroj pro biopaliva opomíjeny.