01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bioodpady ve Finsku

Při naléhavém hledání obnovitelných zdrojů energie vede ve Finsku biomasa. Odpady vznikající při kácení lesních porostů jsou využívány k výrobě pětiny celkového množství energie.

Jako mnoho jiných průmyslových zemí se Finsko usilovně snaží snížit emise skleníkových plynů. "Politika v oblasti energetiky je součástí širších klimatických opatření, takže hledání dalších způsobů, jak nahradit dovážená fosilní paliva, se stalo klíčovým problémem," říká Martti Äijälä, ředitel pro energii a životní prostředí v Národní agentuře pro technologii (Tekes).

Potenciál alternativních zdrojů je ve Finsku omezen: většina hlavních řek je již využívána pro výrobu elektřiny ve vodních elektrárnách a další se z ekologických důvodů zatím nebudou stavět. Finská technologie větrných elektráren se velmi dobře prodává v zahraničí, ale energie větru vždy bude představovat jen nepatrný zlomek využívané energie.

HLAVNÍ VOLBOU JE BIOMASA

Proto se hlavní volbou ve Finsku stala energie z odpadní biomasy. Emise z bioenergetických závodů se považují za "skleníkově neutrální".

"Díky širokému využívání paliv na bázi dřeva - od prostého palivového dřeva a odpadů po kácení až po vedlejší produkty papírenského průmyslu - je již nyní finský energetický mix jedním z nejvyšších v Evropské unii," zdůrazňuje Martti Äijälä. Zhruba pětina energetické spotřeby země je dnes pokryta biomasou (ve srovnání s průměrem EU, kde činí 3 %), přičemž většina z toho je spalování odpadů. Finské technologie vyvinuté pro spalování rašeliny a kůry byly upraveny na využívání paliv z lesních odpadů a dřevěné štěpky. Společnosti z oboru lesní těžby se velice zajímají o to, aby se biomasa co nejvíce využívala, a to zejména z ekonomických důvodů.

Jedním z důležitých zdrojů bioenergie, který je již ve Finsku široce využíván, jsou odpady z lesní těžby sestávající z větví a jehličí, připravených v pevných balících pro dopravu do elektráren. Kromě toho je zde velký potenciál pro využívání zelených komunálních odpadů pro výrobu energie, nebo pro pěstování energetických produktů na farmách. Odborníci rovněž vidí budoucnost ve výrobě pohonných hmot z pěstovaných plodin, i když tyto pohonné hmoty nejsou zatím při stávajících cenách proti ropě konkurenceschopné. Všeobecně se očekává, že bioenergie bude schopná mít větší podíl na evropské energetice.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down