Belgie od příštího roku zakáže prodej jednorázových elektronických cigaret. Bude tak první zemí Evropské unie, která tyto výrobky odstraní z trhu. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na ministra zdravotnictví Franka Vandenbrouckeho.
Zátěž pro více sektorů
Šéf belgického zdravotnictví uvedl, že prodejci cílí především na mladé lidi, a že je proto rád, že jednorázové e-cigarety zmizí z trhu. Dodal, že tyto produkty představují velkou zátěž nejen pro zdraví, ale i pro životní prostředí. Evropská komise zákaz Belgii schválila minulý týden.
Belgické sdružení prodejců a distributorů elektronických cigaret VapeBel tento krok uvítalo, uvedla agentura Belga. Cílem kouření elektronických cigaret by podle něj mělo být nabídnout dospělým kuřákům účinný nástroj, jak kouřit méně.
Jednorázové e-cigarety obsahují nedoplnitelnou ochucenou tekutinu a nenabíjecí baterií. Po použití se tak stávají elektronickým odpadem. U tradičních e-cigaret lze tekutinu znovu doplnit.
Dramatický nárůst elektroodpadu
V nedávné zprávě Mezinárodní telekomunikační unie (ITU) se uvádí, že za rok 2022 bylo celosvětově vyprodukováno 62 milionů tun elektronického odpadu. V roce 2030 to už může být až 82 milionů tun elektronického odpadu.
OSN uvádí, že jen asi 22 % z elektronického odpadu bylo v roce 2022 řádně sesbíráno a zrecyklováno. Podle zprávy lze do konce desetiletí očekávat, že poměr zrecyklovaného materiálu klesne ještě níž na 20 %. Předpokládá se totiž pokračující prudký nárůst elektronického odpadu z důvodu zvýšené produkce, limitovaných možností opravy a kratších období životnosti nové elektroniky, pokračující "elektronifikace" společnosti a svou roli hraje i nedostatečná infrastruktura, která by umožnila patřičné zpracovávání elektronického odpadu, uvádí ITU.*
-red-