01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Automobil na vodík

Vývoj automobilu na vodík je obsahem amerického programu Freedom CAR (Cooperative Automotive Research), který v lednu 2003 obdržel významnou vládní finanční podporu 1,7 miliardy dolarů na dobu pětiletého vývoje technologie a příslušné infrastruktury. Konečným...

Vývoj automobilu na vodík je obsahem amerického programu Freedom CAR (Cooperative Automotive Research), který v lednu 2003 obdržel významnou vládní finanční podporu 1,7 miliardy dolarů na dobu pětiletého vývoje technologie a příslušné infrastruktury. Konečným cílem iniciativy administrativy prezidenta Bushe je zahájení výroby konkurenčního komerčně dostupného automobilu poháněného vodíkem v roce 2020. I když program nalezl plnou podporu v senátu i kongresu, mnozí zákonodárci kritizovali nedostatečné zapojení základního univerzitního výzkumu v tomto programu, přestože na více než 12 amerických univerzitách je rováděn výzkum a vývoj palivových článků.

Hlavními problémy při jejich vývoji jsou především účinnost a spolehlivost a jejich integrace do vozidla. Dalším problémem je získání vodíku. Lákavou možností je jeho výroba ze zemního plynu, avšak tento způsob produkuje velké množství skleníkového plynu a navíc vyrobený vodík nemůže být přepravován konvenčními plynovody. Jinou alternativou může být výroba vodíku u čerpacích stanic - pravděpodobně elektrolýzou vody, avšak tato technologie není levná. Někteří senátoři přirovnávají program vývoje automobilu na vodík k projektu Apollo, jiní pak vyjadřují obavu, aby podpora tohoto programu neznamenala omezení výzkumu obnovitelných zdrojů energie.

Zdroj: Nature, 03/2003

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down