Asociace: Česko nerenovuje a nezatepluje budovy dostatečně rychle

Česko podle asociace Centra pasivního domu nedostatečně rychle renovuje a zatepluje budovy. Přístup státu k renovacím není koncepční a podle centra je nutné aktualizovat národní strategii renovací budov. Vhodné by bylo například rozšířit možnost výhodných úvěrů pro domácnosti a zřídit bezplatné poradenství, uvedlo Centrum pasivního domu. Dotace na částečné nebo komplexní zateplení lze v Česku čerpat z programu Nová zelená úsporám (NZÚ) provozovaném Ministerstvem životního prostředí (MŽP).

Kvalitní renovace

Dále by se podle asociace měly například více podpořit předprojektové přípravy bez nutnosti závazku investice, nalézt nástroje pro podporu sociálně slabých domácností a zajistit dlouhodobá informační kampaň. Podle konzultanta energetických úspor z Centra pasivního domu Michala Čejky lidé renovují neefektivně po částech a často se upínají spíše k rychlým opatřením. Stát by pak měl jít příkladem a zaměřit se na kvalitní renovace vlastních budov, jako jsou úřady, nemocnice a školy.

Standardní program NZÚ podporuje všechny kategorie zateplování. Je tedy možné žádat o dotaci i na základní či dílčí zateplení. Čerpat mohou majitelé rodinných domů, ale i některých bytových domů. Cílem programu NZÚ Light je podle MŽP okamžitá finanční podpora pro seniory a domácnosti s nižšími příjmy na rychlé a jednoduché zateplení domů. Ve srovnání s klasickou verzí programu se peníze vyplácejí předem.

Na komplexní zateplení je možné žádat o dotaci přes program Oprav dům po babičce. Získat lze z něj od některých bank výhodnější, maximálně 3,5procentní úvěr, nebo až jeden milion korun. U menších rekonstrukcí lze zažádat maximálně o 150 000 korun. Dotace ale nesmí přesáhnout více než polovinu realizačních výdajů.

Úprava podmínek

Některá média dříve upozorňovala, že o program Oprav dům po babičce není takový zájem jako o jiné podprogramy NZÚ. MŽP na jaře rozhodlo některé podmínky změnit. Z Oprav dům po babičce mohli začít nově žádat lidé, kteří vlastnili také další nemovitost a naopak o NZÚ Light, o který byl větší zájem, mohou nyní čerpat jen lidé s jednou nemovitostí určenou k bydlení, kromě těch určených k rekreaci.

NZÚ funguje v Česku 15 let. Za tu dobu v programu MŽP schválilo 412 000 žádostí za více než 91 miliard korun, v podprogramu Light pak 86 000 žádostí za víc než deset miliard Kč. O dotaci z programu Oprav dům po babičce si zatím zažádalo 5600 lidí, a to o celkem zhruba 5,5 miliardy korun.

Pomalu a neefektivně nerenovuje budovy pouze ČR, ale podle analýzy think-tanku Buildings Performance Institute Europe, která hodnotí stav dekarbonizace evropských budov, celá Evropská unie. Evropské stavebnictví podle analýzy neplní sociální, ekonomické ani klimatické cíle. Využívání energie v budovách od roku 2015 do 2022 kleslo o 14,7 procenta, požadované snížení mělo být ale o 27,9 procenta. Konečná spotřeba energie v budovách se snížila o 2,8 procenta, cílem byl pokles o 6,5 procenta. Investice do renovací budov dosáhly 60,6 procenta požadovaného cíle.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down