29.06.2021 | 03:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Arnika: Zvýšení kapacit spaloven je zbytečné, hrozí dovážení odpadů z ciziny

Organizace Arnika kritizuje zvyšování kapacit pro spalování a energetické využití odpadu v tuzemsku. Podle spolku je to zbytečné a hrozí, že nedostatečně využitá zařízení budou v budoucnu likvidovat odpad ze zahraničí. Zástupci Arniky uvedli, že současný odpadový zákon takovému postupu "otvírá vrátka". Požadují také neschválení nových kapacit v teplárnách v Českých Budějovicích a v Plané nad Lužnicí a zrušení povolení pro zařízení na energetické využití odpadu na Mělnicku.

Podle odhadů Arniky bylo v roce 2020 v Česku vyprodukováno zhruba šest milionů tun komunálních odpadů. Z toho se zrecyklovalo zhruba 34 procent a 15 procent těchto odpadů putovalo do spaloven nebo cementáren spoluspalujících odpady. "A na skládkách jich skončilo 46 procent. Když se podíváme na to, co je v současnosti už plánováno, tak pro rok 2035 už máme nějakým způsobem postavenou nebo povolenou kapacitu pro spalovny a cementárny, která odpovídá zhruba 36 procentům z těch šesti milionů tun. Což je v podstatě daleko více, než by mělo být určeno pro spalování odpadů," uvedl za Arniku expert na odpady Jindřich Petrlík.

Ekolog upozornil, že při naplňování směrnice EU bude třeba po roce 2035 nejméně 65 procent komunálních odpadů zrecyklovat a skládkovat nejvýše deset procent těchto odpadů, které nelze nijak využít. Pro spalovny by tak podle něj zbylo 25 procent komunálních odpadů. Při srovnání kapacit všech spaloven, která by podle Arniky činila zhruba 2,1 milionu tun, by jim však "chybělo" asi 600 000 tun odpadů ročně. Zdůrazňují tedy, že navýšení kapacit není třeba. Arnika pro odhad ve 30. letech počítala s šesti miliony tun komunálních odpadů, a to s odůvodněním, že do budoucna je cíl produkci odpadů snížit nebo zastavit.

"Obáváme se, že takto nekontrolovaný růst kapacity pro spalování odpadů do budoucna povede k tomu, že vystavěné spalovny odpadů nebudou mít co pálit a budou se rozhlížet po doplnění své kapacity dovozem odpadů ze zahraničí," míní Petrlík. "Problém je, že zákon o odpadech vlastně tady tomu otevřel vrátka daleko více, než tomu bylo dosud. Protože říká, že spalovny mohou dovést odpad, pokud už vyčerpaly tu možnost spalovat odpad v České republice," upozornil ekolog. Další opatření a předpisy v oblasti odpadového hospodářství pak podle něj nahrávají spíš přesunu odpadů ze skládek do spaloven než do oblasti recyklace. Petrlík také podotkl, že některé státy, například Nizozemsko, Dánsko, nebo Estonsko, kapacitu spaloven "přehnaly" a budou ji muset i podle požadavků EU snižovat.

Petrlík uvedl, že nyní je povoleno spoluspalování odpadu v pěti cementárnách v Česku. Spalovny jsou pak v Praze, v Brně, Liberci a Plzni a na spalování odpadů se podílejí také teplárny v Karviné a v Přerově. "Je povolena spalovna v Komořanech u Mostu. Není potřeba souhlasit s výstavbou spalovny komunálních odpadů v Mělníce a není potřeba souhlasit s nějakými dalšími novými kapacity spaloven, jak jsou plánovány v Českých Budějovicích a Plané," uzavřel ekolog.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down