Amerika chce omezit využívání fluorovaných skleníkových plynů

Americká federální Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) představila pravidlo pro dramatické omezení domácí produkce a spotřeby fluorovaných uhlovodíků, což jsou velmi silné skleníkové plyny používané v chladírenské technice a klimatizaci. Vládní činitelé hovoří o klíčovém kroku v boji proti klimatickým změnám, píše agentura AP.

Opatření ukotvuje cíl snížit americkou výrobu a spotřebu látek označovaných zkratkou HFC o 85 procent během příštích 15 let. Postup EPA zapadá do celosvětové snahy ukončit používání těchto nebezpečných plynů a navazuje na plán schválený loni v prosinci americkým Kongresem. Omezení má vstoupit v platnost ke konci příštího měsíce.

Fluorované uhlovodíky se řadí mezi fluorované skleníkové plyny, označované také jako F-plyny, které mohou přispívat ke globálnímu oteplování až tisícinásobně více oproti stejnému množství oxidu uhličitého. Tyto látky jsou zároveň chemicky poměrně stálé a v atmosféře přetrvávají i po několik desítek let. Jsou však také základem například pro chladírenská zařízení nebo tepelná čerpadla. Rozhovor na téma F-plynů z časopisu Odpady najdete zde.

Od nového pravidla EPA se podle poradkyně Bílého domu pro klimatické otázky Giny McCarthyové očekává omezení emisí HFC do roku 2050 o množství odpovídající 4,5 miliardy tun oxidu uhličitého. McCarthyová opatření označila za "vítězství v otázce klimatu a vítězství v otázce práce a americké konkurenceschopnosti".

Šéf EPA Michael Regan zase uvedl, že vyřazování fluorovaných uhlovodíků má podporu sdružení zastupujících zasažené sektory. AP podotýká, že podniky už dlouho přechází k používání alternativních chladících prostředků a prosazovaly zavedení federální normy, která by nahradila slepenec státních regulací.

Federální vláda nyní také oznámila, že podniká i kroky s cílem omezit dovoz plynů typu HFC. Jedním z nich je vytvoření pracovní skupiny, která by spolupracovala s různými složkami vlády ve snaze bojovat proti nelegálnímu obchodování s těmito silnými skleníkovými plyny. Na práci skupiny se mají podílet ministerstva vnitřní bezpečnosti, spravedlnosti, zahraničí i obrany.*

-red, čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down