Podle platné legislativy musí zpracovatelé elektroodpadu s obsahem regulovaných látek nejpozději ke konci letošního roku začít používat závaznou technologii recyklace výrobků obsahujících skleníkové plyny.
Unikátní mobilní technologie na recyklaci chladicích zařízení sárské společnosti SEG Umwelt-Service GmbH tyto požadavky splňuje už asi dva roky. Technologii SEG využívá pro zpracování chladicích zařízení společnost Rumpold. Mobilní zařízení dvakrát ročně dorazí do Starého Města u Uherského Hradiště a jihočeského Maršova. V jednom cyklu ekologicky zpracuje okolo 15 tisíc chladniček.
V povědomí veřejnosti převládá mínění, že nebezpečné freony v chladicích zařízeních obsahuje pouze chladicí médium. Látky ze skupiny freonů ( trichlofluormethan, R 11) se však nacházejí také v pórech nadouvané polyuretanové izolační pěny starších typů lednic. Dokonce je ho tam ještě více než v chladivu.
V novějších zařízeních bývají chladiva založena zejména na bázi izobutanu, který přírodu nepoškozuje a jako tepelná izolace se používá polystyren či polyuretan (PUR) nadouvaný (napěněný) cyklopentanem. Ten sice nemá žádný vliv na tzv. ozonovou díru, nicméně řadí se mezi skleníkové plyny.
DVA STUPNĚ
Zasvěcený komentář ke zpracování chladniček a dalších chladicích zařízení nám podal vedoucí projektu recyklace odpadních elektrických a elektronických zařízení (OEEZ) společnosti Rumpold Zdeněk Vodrážka. Jak uvedl, 1. stupeň zpracování spočívá v odsátí chladiva z uzavřeného chladicího obvodu chladničky. V každém kusu jde o směs přibližně 115 gramů freonu (u starších typů) a zhruba 80 gramů oleje. Směs se odvádí do zařízení, kde se gravitačně a termicky oddělí plynný freon od oleje. Freony se pak vysokotlakým kompresorem zkapalní do tlakové lahve, v níž se odvezou na spalovnu k termickému zneškodnění. Ve spalovně společnosti SITA Ostrava se ekologicky zlikviduje při teplotě nad 1600 stupňů Celsia po dobu alespoň čtyř sekund. Firma Rumpold disponuje natolik vyspělou technologií 1. stupně, že umí zkomprimovat také izobutan, na němž jsou založena moderní chladiva.
V rámci 1. stupně se z chladničky odstraní rovněž všechny suroviny (kovové součásti, plasty, skleněné poličky, elektrické kabely či prázdný kompresor), které lze prodat, a vytřídí se a uskladní korpusy (holé skříně obsahující freon či skleníkové plyny v pórech izolační pěny).
S příjezdem mobilní technologie společnosti SEG Umwelt-Service GmbH, sídlící v Mettlachu, nastává 2. stupeň. Zahrnuje rozdrcení celých korpusů, přičemž z výsledné drtě se odděluje PUR pěna. Plynný freon se uvolňuje do vzdušniny, která se čistí průchodem skrz uhlíkové sorbéry. Výsledkem je asi 250 gramů trvale zkapalněného freonu z každé průměrné ledničky, který se odváží k termickému zneškodnění do spalovny SITA Ostrava.
Pro zkapalněné freony získané komprimací v 1. i 2. stupni legislativa neposkytuje žádné možnosti k jejich případné regeneraci a zpětnému vrácení na trh. Alternativou ekologické likvidace freonů ve spalovně může být podle Zdeňka Vodrážky pouze jejich chemické přepracování na kyselinu fluorovodíkovou v RCN Chemie GmbH v Gochu v Severním Porýní-Vestfálsku.
Náklady na recyklaci společnost Rumpold pokrývá z vybraných recyklačních poplatků a částečně také z tržeb za materiály a produkty, které v tomto procesu získá. Zdeněk Vodrážka však při té příležitosti připomíná, že zhruba 30 až 40 % lednic přichází ke zpracovateli nekompletních. Chybějí hlavně hliníkové výparníky a kompresory, tedy elektrické motory s měděným vinutím. Jejich prodejem lze získat zhruba 25 korun za kilogram aluminiových součástek a až 12 korun za každý kilogram elektromotoru. "Náročněji recyklovatelným komoditám, jako je železo či ocelový plech, se vykradači ledniček ve sběrných dvorech nevěnují," říká Zdeněk Vodrážka. "Žel, státní orgány tyto trestné činy poškozování životního prostředí neřeší."
POSTUP PŘI ZPRACOVÁNÍ VYSLOUŽILÝCH CHLADICÍCH ZAŘÍZENÍ
(s využitím technologie společnosti SEG Umwelt-Service GmbH., Mettlach)
1. stupeň: Chladnička je odstrojena od vnitřních součástí a je jí odstřižen přívodní kabel. Výfuková trubka se napíchne integrovanou jehlou, změří se tlak v chladicím systému a zapojí se vakuové odsávání (-0,95 bar). Odsává se celý obsah najednou, tedy olej i chladivo (zejména freony - CFC či skleníkové plyny - VOC) a po vstupu do systému se obě složky gravitačně oddělí na chladivo (plyn) a olej (kapalina). Poté se oddělí i termicky (z oleje se CFC »vyvaří«) s cílem dosáhnout koncentrace CFC v oleji pod 0,1 % hmot. Toto se provádí v souladu s tzv. závaznou technologií znovuzískávání látek poškozujících ozonovou vrstvu Země a také kvůli požadavku na další nakládání s olejem jako s odpadem neobsahujícím látky poškozující ozonovou vrstvu. Na konci zpracování se freony zkapalňují vysokotlakým kompresorem a v tlakových lahvích odvážejí na spalovnu SITA Ostrava. Olej bez CFC se předává k recyklaci.
2. stupeň: Drtí se celý korpus (holá skříň, obsahující freon v pórech izolační pěny) ve dvoustupňovém segmentovém drtiči. Z drti se mechanicko-pneumaticky odděluje PUR pěna a v nožových mlýnech se mele na zrnitost pod 0,05 mm. Plynný freon se uvolňuje do vzdušniny (celé zařízení pracuje ve stálém podtlaku), která se čistí průchodem uhlíkovými sorbéry. Produktem je trvale zkapalněný freon (R-11, trichlorfluormethan), který se odváží k termickému zneškodnění na spalovnu SITA Ostrava. Emise zařízení jsou menší než 5 g/hod CFC (v běžné starší chladničce je zhruba 250 g freonu).
Zdroj: Rumpold
Přečerpávání chladiv z vyřazené lednice