21.06.2021 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Školy mohou využít nový vzdělávací program zaměřený na elektroodpady

Kolektivní systém REMA připravil vzdělávací program zaměřený na odpovědné nakládání s elektroodpady, určený pro školy, zapojené v projektu Zelená škola. Program s názvem Odpad není k zahození je určený pro žáky 4. až 6., které seznámí s problematikou elektroodpadu a naučí je s ním zacházet tak, aby chránili životní prostředí.

V rámcovém vzdělávacím plánu spadá nově zpracovaná metodika do průřezového tématu Environmentální výchova a má tak potenciál propojit více předmětů napříč vzdělávacími oblastmi. Sestává z osmi výukových jednotek po 45 minutách. „První dvě lekce představují úvod do světa odpadu obecně. Po nich následuje pět lekcí, které komplexně řeší problematiku elektroodpadu. Žáky programem provází dvojice kreslených průvodců – vysloužilé mobilní telefony Anténie a Samfon,“ přibližuje program Pavlína Sporková, vedoucí oddělení komunikace a marketingu společností REMA. „Děti budou pracovat primárně s pracovními listy, které doplňují další tištěné materiály. Učitelé mají k dispozici podrobné metodické pokyny a šikovné pracovní pomůcky v podobě her, obrázků, textů, a dokonce i audionahrávek. Všechny materiály ke vzdělávacímu programu budou školám rozeslány ještě před prázdninami, aby měli učitelé čas se s nimi seznámit,“ dodává Sporková.

Vzdělávací program vznikl ve spolupráci s neziskovou organizací Botič o. p. s. a Střediskem ekologické výchovy Toulcův dvůr v pražské Hostivaři a je určen žákům 4. až 6. ročníků základních škol a odpovídajícího nejnižšího stupně osmiletých gymnázií. „Myšlenkovým základem pro sestavení vzdělávacího programu je obava, že navzdory citelným dopadům spotřeby elektroniky na životní prostředí je danému tématu dosud věnována jen malá pozornost. Cílem metodiky je pak skrze porozumění širším souvislostem dovést žáky k environmentálně prospěšnému, udržitelnému a odpovědnému zacházení s elektrozařízeními i elektroodpadem. Takovýto přístup má totiž nezanedbatelný pozitivní efekt na zmírnění zmíněných dopadů a je součástí řešení mnoha globálních problémů životního prostředí,“ uvádí David Vandrovec, generální ředitel společností REMA, které v tuzemsku zajišťují zpětný odběr a recyklaci elektroodpadu.

V září se vrací i soutěž EkoEDA

Od prvního září také startuje další ročník soutěže EkoEDA, které se mohou zúčastnit mateřské, základní i střední školy zapojené do projektu Zelená škola. Soutěž odměňuje školy, jejichž žáci v době trvání soutěže odevzdají do speciálních sběrných nádob nejvíce vysloužilých elektrozařízení a baterií po přepočtu celkové hmotnosti na jednoho žáka.

V minulém ročníku se vysbíralo 67 914 kilogramů elektroodpadu, z toho 49 532 kilogramů v kategorii mateřských škol a 18 382 kilogramů v kategorii základních, středních a speciálních škol.*

-red-


O projektu Zelená škola®

Projekt je zaměřen na sběr baterií a vysloužilých elektrozařízení ve školách. Jeho cílem je vzdělávat žáky a poskytovat pedagogům ucelené informace o problematice třídění odpadu. Škola, která se do projektu zapojí, má svoz a ekologické zpracování veškerých elektrozařízení a baterií zcela zdarma. Zároveň získá možnost využívat v komunikaci s veřejností logo Zelené školy, informační letáky i plakát k označení sběrného místa.

V roce 2020 bylo v projektu Zelená škola zapojeno 540 subjektů se 650 sběrnými místy a 575 rozmístěnými sběrnými boxy. O zapojení do projektu Zelená škola je možné zažádat přes registrační formulář na webových stránkách. Iniciátorem projektu je společnost REMA Systém, a. s., která se zabývá ochranou životního prostředí prostřednictvím efektivní recyklace odpadních elektrických i elektronických zařízení. Zajišťuje organizaci sběru, třídění i nakládání a recyklaci v celé České republice.


Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down