Část obyvatel Komni na Uherskohradišťsku žádá kvůli zvažované výstavbě zařízení na zpracování odpadu vypsání místního referenda. Návrh na jeho konání podepsalo přes 200 lidí, zástupci přípravného výboru dokument odevzdali na obecním úřadě, řekl člen výboru Kamil Gabrhel. Jde o dostatečný počet k vypsání referenda, pakliže budou podpisy v pořádku. Komňa leží v Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty, má 560 obyvatel.
"Teď jsme přehráli balón na stranu obecního úřadu. Oficiálně máme 220 podpisů," uvedl Gabrhel. Považuje za logické, že by se místní referendum mohlo konat souběžně s říjnovými volbami do Poslanecké sněmovny.
Obec chce ve spolupráci s firmou Enotep likvidovat odpad pomocí takzvané katalytické mineralizace. Odehrává se za nízké teploty, což podle vyjádření starostky obce Jany Křižkové (Občané pro Komňu) z minulého týdne eliminuje vznik nebezpečných sloučenin. Vzniklou energii plánuje obec využít k provozování aquaponie, tedy chovu ryb a pěstování zeleniny bez půdy. Někteří místní obec kritizují za nedostatečné informace k záměru, který už schválilo zastupitelstvo. Obávají se také, že se připravuje stavba klasické spalovny, což starostka odmítla.
"Záměr vyvolal v řadách široké veřejnosti rozporuplné reakce a obavy, a to nejen z případného narušení odpovídající úrovně životního prostředí v naší obci i jejím okolí, ale také z možného nehospodárného nakládání s prostředky obecního rozpočtu a majetkem vlastněným naší obcí. Domníváme se, že o záměru s tak velkým potenciálním dopadem na krajinu, obecní majetek i obyvatele obce by mělo být rozhodováno samotnými občany obce v místním referendu," zdůvodnili podání návrhu členové přípravného výboru.
Lidé by podle nich měli v referendu odpovídat na otázku „Souhlasíte s tím, aby zastupitelstvo obce Komňa v samostatné působnosti bezodkladně podniklo veškeré kroky k tomu, aby nedošlo k výstavbě energetického centra na zpracování odpadu a aquaponického areálu v katastrálním území Komňa?“.
V neděli se v Komni uskuteční veřejná prezentace projektu. Starostka minulý týden uvedla, že pokud budou obyvatelé v hlasování chystaném několik týdnů po představení záměru proti, obec projekt zastaví.
Obecní úřad musí ze zákona podaný návrh na konání referenda posoudit do 15 dnů. Když je bez závad, mělo by jej na svém nejbližším zasedání projednat zastupitelstvo. K platnosti rozhodnutí v referendu je třeba účasti alespoň 35 procent oprávněných voličů. Rozhodnutí je závazné, pokud pro něj bude hlasovat nadpoloviční většina oprávněných voličů, kteří se místního referenda zúčastnili, a alespoň 25 procent všech oprávněných voličů.*
-čtk-