Turecko zakázalo dovoz polymerního odpadu, který zahrnuje mimo jiné plastové lahve a obaly či polystyrenové kelímky. Toto rozhodnutí, které nabylo účinnosti úterním publikováním v úředním věstníku, může podle deníku Hürriyet výrazně ovlivnit světový trh s recyklovatelným odpadem.
"Členské státy EU vyvezly v roce 2020 dvacetkrát více plastového odpadu do Turecka než v roce 2016," citoval před několika dny ze zprávy organizace Greenpeace server BBC. Ten také uvedl, že velká část odpadu v Turecku není recyklována, ale uložena na ilegálních skládkách či spálena. Podle Eurostatu se v roce 2019 vyvezla do Turecka téměř čtvrtina plastového odpadu z EU, napsal dnes deník Hürriyet.
Deník Hürriyet dodal, že turecké ministerstvo obchodu vyňalo polymerní odpady ze seznamu odpadů, které lze do Turecka vyvážet. Firmám, které už takový odpad odeslaly, dalo 45 dní na to, aby dokončily celní procedury.
Zákaz vydala turecká vláda po nedávném zveřejnění zprávy organizace Greenpeace. Ta mimo jiné uvedla, že Turecko se stalo hlavním příjemcem britského odpadu poté, co od roku 2018 zakázala dovoz dvou desítek druhů odpadů Čína.
Pro mnohé turecké firmy se stal dovoz odpadu dobrým zdrojem příjmů v posledních letech, kdy Turecko sužuje ekonomická krize, uvedla loni na podzim v reportáži televize France24.*
-čtk-
Dubai cleaning services refer to professional cleaning services offered in the city of Dubai, United Arab Emirates. These services are designed to cater to the cleaning needs of residential and commercial properties in Dubai, ensuring a clean and hygienic environment for occupants.
https://dubaiclean.com/