Debata proběhne v rámci Konference o budoucnosti Evropy, která dnes odstartovala ve Štrasburku a potrvá až do jara příštího roku. Pro tyto účely vznikla vícejazyčná digitální platforma, kam mohou lidé psát podněty k tématům, mezi něž patří mimo jiné i životní prostředí a změna klimatu. Z digitální výměny názorů i navazující série veřejných diskusí budou evropské instituce čerpat podněty při rozhodování o budoucích prioritách EU.
„Mnohojazyčná digitální platforma futureu.europa.eu připomíná svými funkcemi sociální síť, je plně interaktivní a lidé na ní mohou diskutovat o svých návrzích s ostatními občany ze všech členských států ve 24 úředních jazycích EU,“ uvedl tuzemský resort životního prostředí, který na konferenci upozornil.
Platforma je zaměřena na devět klíčových témat: Změna klimatu a životní prostředí, Zdraví, Silnější ekonomika, sociální spravedlnost a pracovní místa, EU ve světě, Hodnoty a práva, právní stát, bezpečnost, Digitální transformace, Evropská demokracie, Migrace a Vzdělávání, mládež, kultura a sport. Lidé mohou přispět také do takzvané otevřené schránky pro nápady, kde se lze podělit o jakoukoli jakoukoli problematikou, kterou považují za důležitou.
Všechny akce související s konferencí, které se zaregistrují na platformě, budou zobrazeny na interaktivní mapě , kde si je mohou občané prohlížet a vybrat si tu, která je zajímá.
GreenDeal a dopady na Českou republiku
Témata, která se řeší na unijní úrovni se mohou přímo dotýkat i občanů České republiky. Patří mezi ně například GreenDeal (https://futureu.europa.eu/processes/GreenDeal), která se týká budoucnosti v Česku. Zájemci mohou debatovat například o účinném využívání zdrojů pro oběhové hospodářství, o obnově biologické rozmanitosti a snížení znečištění a nebo o postupném odklonu od fosilních paliv.*
-red-