Vzorky z Bíliny, které odebralo Povodí Ohře, nic toxického neodhalily

Vzorky odebrané Povodím Ohře z řeky Bíliny, kde podle rybářů v neděli hromadně uhynuly ryby kvůli úniku neznámé látky, nic toxického neodhalily. Povodí míní, že za úhyn mohou vydatné deště. Podle mluvčího instituce Jana Svejkovského to potvrzuje i množství mrtvých ryb. Povodí jich eviduje osm. Podle mluvčího Severočeského územního svazu Českého rybářského svazu Jana Skalského většinu uhynulých ryb odnesl proud, na místě však byli rybáři, očití svědci, kteří množství mrtvých zvířat viděli.

"Ohledně počtu uhynulých ryb je nám znám počet osm kusů. Pokud tento počet potvrdí i rybáři, odpovídalo by to běžnému jevu při výraznějších deštích," uvedl Svejkovský.

Laboratoř, která provedla ze vzorků odebraných povodím mikroskopický rozbor, ve své zprávě uvedla, že vzorek vody byl bezbarvý a bez zápachu se zvýšeným výskytem nerozpuštěných částic organického původu. Ve vzorku laboranti našli zvýšený výskyt fytobentických organismů, především rozsivek, které se podle nich do vody dostaly stržením z dnových nárostů při zvýšeném průtoku, uvádí se ve zprávě.

Ve vodě byl i zvýšený výskyt planktonních organismů, především rozsivek a zelených řas pocházející z nádrže nacházející se v povodí. Dále se ve vzorku našly vločky tvořené především bakteriemi zoogleovitého typu a vláknitými bakteriemi společně s organickým detritem. "Lze poměrně s velkou jistotou potvrdit, že jejich původ se nachází v odpadních vodách. Nelze však usoudit, zda jde o uniklý čistírenský aktivovaný kal nebo je jejich zdrojem nečištěná surová odpadní voda," uvedla laboratoř, podle které je možné, že byl vzorek odebrán pozdě, což mohlo snížit jeho vypovídací hodnotu.

Ryby podle Skalského začaly hynout možná ze soboty na neděli, vzorky se odebíraly až odpoledne, kdy ryby proud odplavil do Labe. "Naše výsledky vzorků budou až začátkem příštího týdne," řekl.

Do Bíliny jsou pravidelně vysazovány nové ryby. Školáci tam na podzim v roce 2019 vypustili například cejny, okouny či kapry. Cílem je oživení řeky. Bílina totiž protéká nejprůmyslovější oblastí České republiky s velkou ekologickou zátěží. Za poslední tři desetiletí se však čistota vody v řece výrazně zlepšila.

Úhyn desítek ryb zaznamenali v dubnu zřejmě kvůli úniku neznámé látky i v Otíně u Jindřichova Hradce. Opakovaně unikly neznámé látky i do řeky Bečvy. Nejzávažnější ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihl Bečvu loni v září v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku po Přerov. Původce stále není znám.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down