O výjimce z nových evropských limitů pro emise rtuti pro elektrárnu Počerady na Lounsku rozhodne Ministerstvo životního prostředí. Ekologové žádají zrušení výjimky. Výjimku omezenou na čtyři roky udělil nedávno Krajský úřad Ústeckého kraje. Proti jeho rozhodnutí se odvolaly ekologické organizace a blízká obec Volevčice. Odvolání má odkladný účinek. "Je zarážející, že nástroj, jehož smyslem je právě poskytnutí času na snížení emisí, aktivistům nejvíce vadí," řekla Eva Maříková ze skupiny Sev-en Energy, do které patří Vršanská uhelná, provozovatel elektrárny.
Pokud odvolání ministerstvo zamítne, výjimka začne platit. Pokud výjimku zruší, řízení o jejím udělení se vrátí na začátek. Ekologové upozornili, že v srpnu musejí všechny uhelné elektrárny buď plnit nové limity pro ochranu zdraví, mít výjimku, nebo ukončit provoz.
Hnědouhelnou elektrárnu Počerady na Lounsku převzala Vršanská uhelná k Novému roku od společnosti ČEZ. "Do Elektrárny Počerady investujeme miliardy korun. Jde o kompletní ekologizaci, která přinese zásadní snížení emisí. Oprava bloku 6 je jenom začátek," uvedla Maříková. Počerady jsou podle ní zatím nenahraditelnou součástí české sítě, což se ukázalo v prvních třech měsících letošního roku, kdy tradiční elektrárny pokrývaly téměř celou spotřebu ČR, protože jiné zdroje nebyly k dispozici.
K ministerstvu se odvolalo Hnutí Duha, Greenpeace a obec Volevčice. Ekologické organizace považují udělení výjimky pro Počerady za nebezpečné pro zdraví a životní prostředí a zároveň nezákonné a v rozporu s metodikou ministerstva životního prostředí. "Odvolali jsme se, jak jsme deklarovali, dodržování zákonů a ochrana zdraví totiž stojí nad komerčním zájmem. Absenci respektu k lidem pak vlastník Počerad potvrzuje reklamní kampaní, kterou vytváří mylný dojem, že elektrárnu modernizuje. Fakticky jde o údržbu. Snaha získat rozsáhlou výjimku místo instalace filtrů jej usvědčuje. Jediné ekologické řešení je uhelné bloky v Počeradech definitivně odstavit," uvedl Jiří Koželouh z Hnutí Duha.*
-čtk-
Foto: Wikimedia commons