Lidé v Česku v loňském roce prostřednictvím sběrné sítě REMA odevzdali 22 100 tun elektroodpadu, což je o šest procent více než o rok dřív. Je to také zhruba o čtvrtinu více, než vyžadují legislativou dané limity. REMA je jedním z kolektivních systémů sběru elektroodpadu, které jsou financované z recyklačních poplatků placených spotřebiteli při nákupu výrobku.
Hmotnost vysloužilých elektrických a elektronických zařízení sebraných k recyklaci v síti REMA představuje 74,5 procenta z celkové hmotnosti elektra dodaného na český trh výrobci zapojenými v tomto kolektivním systému. "O téměř čtvrtinu byl tak překonán limit 60 procent míry zpětného odběru stanovený legislativou ČR pro kategorie odpadních elektrozařízení," uvedla firma ve své zprávě. V roce 2019 byl limit 55 procent a v systému REMA se sebralo téměř 80 procent z celkové hmotnosti dodaných elektrozařízení.
Přenosných baterií a akumulátorů lidé v Česku v síti REMA v uplynulém roce odevzdali téměř 390 tun, meziročně o 19 procent víc. "Míra sběru přenosných baterií a akumulátorů dosáhla 71,7 procenta (v roce 2019 to bylo 73,9 procenta), přičemž požadovaný cíl Evropské unie je pro tuto kategorii stanoven na úroveň 45 procent," uvedla REMA.
Zpětný odběr se podle vedení firmy loni meziročně zvýšil ve všech skupinách elektrozařízení. Výrobci v následujících letech očekávají další růst množství přístrojů uváděných na trh. Zároveň už několik let pokračuje trend miniaturizace elektrozařízení a snižování jejich jednotkové hmotnosti. Nadále ale roste hmotnost baterií, protože je jimi vybaveno stále více přístrojů.
Sběrná síť REMA je jednou ze tří největších firem zabývajících se kolektivním sběrem elektroodpadu v Česku na základě licence od Ministerstva životního prostředí. Na trhu působí také Elektrowin a Asekol, který před třemi lety koupil další konkurenční systém Retela.*
-čtk, red-