Od loňského léta, kdy se na český trh poprvé dostal bio LPG, se ho prodalo 33 tun. K dostání je na zhruba 60 čerpacích stanicích na severní Moravě. Z chemického hlediska má plyn vyrobený z bioodpadů stejné složení, jako LPG z fosilních zdrojů, proto se prodávají smíchané dohromady. Podle distributora má tento plyn téměř o 80 % nižší uhlíkovou stopu.
První dodávky bio LPG se na český trh dostaly loni v létě. Konkrétně jde o zkapalněný plyn vyrobený ze zbytků jídla a cukrové třtiny použitých primárně na výrobu bioethanolu. I přesto, že je LPG takzvané čisté palivo, je jeho produkce je závislá na fosilních zdrojích, protože se získává jako vedlejší produkt při rafinaci ropy nebo při těžbě zemního plynu. V závislosti na technologii a zdrojích výroby má proto plyn vyrobený z rostlinných zbytků výrazně nižší uhlíkovou stopu než fosilní LPG, uvedl distributor.
„V Česku se Bio LPG poprvé objevilo loni v červenci a do konce loňského roku se ho na čerpacích stanicích prodalo již 33 tun. To řádově odpovídá množství LPG, které ročně prodá běžná čerpací stanice LPG,“ řekl Jiří Karlík, generální ředitel společnosti Primagas, která v Česku bio LPG dodává zatím výhradně z plnírny a distribučního centra v Horní Suché.
V Česku se ročně prodají ve formě autoplynu desítky tisíc tun LPG, takže loňské dodávky jeho bio varianty představují jednotky procent z celkového objemu. Podle distributora bude ale podíl bio LPG stále narůstat. „Čím větší bude podíl bio LPG, tím více se omezí produkce skleníkových plynů. I když je LPG ekologičtější alternativou konvenčních paliv, průměrná uhlíková stopa bio LPG loni dodaného na český trh byla ještě o 79 procent nižší než u fosilní varianty, což je výrazný posun v omezování produkce škodlivých emisí,“ dodal Jiří Karlík.*
(red)